W tym tygodniu na Jasnej Górze


Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego (g.15.00 Kaplica Matki Bożej), rozpoczęcie sezonu motocyklowego – XX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty (nd 16 IV), greckokatolicka Wielkanoc (nd 16 IV), pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich (sb 15 IV) i modlitwa kolejnych grup maturzystów.

 

 

Także Jasna Góra trwa na modlitwie przed świętem Miłosierdzia Bożego. O godz.15.00 w Kaplicy Matki Bożej odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia i zanoszone są intencje, o które prosił Pan Jezus św. s. Faustynę Kowalską. Apostołka Bożego Miłosierdzia miała wielki kult do Matki Bożej Jasnogórskiej. Dwukrotnie nawiedziła Jasną Górę: „ wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” – napisała w swym dzienniczku.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 7.00 TVP transmitować będzie z Kaplicy Matki Bożej Mszę św. Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz.15.00 poprowadzi o. Dariusz Nowicki, powołany przez papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia. Paulini zachęcają do duchowej łączności.

 

Greckokatolicka Wielkanoc także na Jasnej Górze. I tu ponownie zabrzmi: „Chrystus zmartwychwstał! Zaiste zmartwychwstał! (Христос воскрес! Воистину воскрес!), odprawione zostanie nabożeństwo paschalne, poświęcone zostaną, podobnie, jak w tradycji katolickiej, świąteczne koszyczki. Liturgia Paschalna (Woskresna Utrenia) celebrowana będzie w niedzielę 16 IV o godz. 9.00 w Wieczerniku. Wtedy też poświęcone zostaną pokarmy na wielkanocny stół.

Liturgie Wielkiego Czwartku i Piątku odprawione zostaną o godz. 18.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II a w Wielką Sobotę o godz. 9.00.

Na Jasnej Górze już od ponad roku z myślą o potrzebach duchowych wojennych uchodźców, co niedziela sprawowana jest Boska Liturgia w rycie greckokatolickim, w ich ojczystym języku. Celebruje ją ks. Volodymyr Shuba duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie.

Od dawna na Jasnej Górze odbywa się także spowiedź w języku ukraińskim.

W niedziele celebrowane są także w języku ukraińskim Msze św. katolickie.

 

XX Jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższą sobotę i niedzielę, 15-16 IV. Wezmą w nim udział członkowie różnych klubów, organizacji, a także osoby niezrzeszone, które identyfikują się z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna” i chcą rozpocząć sezon motocyklowy modlitwą u Królowej Polski.

Najważniejszym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Msza św. celebrowana na Szczycie o godz. 11.00 i poświęcenie jednośladów. Modlitwę poprzedzi, jak zwykle, motocyklowa parada z tzw. Przeprośnej Górki k/Częstochowy.

Pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Ma ono na celu inicjowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o polskich patriotach, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie.

Głównymi celami stowarzyszenia są: pielęgnowanie tradycji narodowych oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich. Organizacja patronuje różnorodnym inicjatywom podejmowanym przez szkoły i środowiska lokalne w celu upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej.

Zlot na Jasnej Górze rozpocznie się w sobotę spotkaniem o godz. 17.00 w Sali o. Kordeckiego, w czasie którego referat na temat Obławy Augustowskiej wygłosi Teresa Kaczorowska, prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, badaczka dziedzictwa narodowego, dziennikarka i poetka. Natomiast świadectwem wiary w życiu i biznesie podzieli się Roman Kluska, przedsiębiorca i były prezes giełdowej spółki Optimus S.A.

 

  1. Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich przybędzie na Jasną Górę w najbliższą sobotę, 15 IV. Członkowie wspólnoty ok. godz. 11.45 wyruszą w procesji z archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, aby przed Obrazem Matki Bożej ponowić zawierzenie i prosić o pokój zwłaszcza za wschodnią granicą. To odpowiedź na ponowne wezwanie papieża Franciszka, który podobnie jak rok temu, 25 marca zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Ruch Rodzin Nazaretańskich został założony w 1985 r. w Warszawie. Dziś jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin. Istnieje w ok. 40 krajach świata. Do wspólnoty należą dzieci, młodzież i dorośli. Jego członkowie podejmują wezwanie do nowej ewangelizacji.

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Rozpalić na nowo dar Boży”.

Zakończy ją Msza św. w jasnogórskiej Bazylice o godz. 15.00.

 

W tym tygodniu na Jasną Górę przybędą kolejne diecezjalne grupy maturzystów. Jutro, 12 IV modlić się będą młodzi z diec. radomskiej i opolskiej. Natomiast 16 IV z diec. zielonogórsko-gorzowskiej.

 

Izabela Tyras/Maria Bareła Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *