Terapeutka po siedemdziesiątce


26. września Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 obchodziła 70-lecie swojej działalności. Podczas uroczystości placówka otrzymała patrona w osobie Janusza Korczaka.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Jakuba, której przewodniczył bp Jan Wątroba. – Dziś obchodzicie jubileusz, a słowo “jubileusz” znaczy tyle, co “radujcie się”. Takiej radości wam życzę – pozdrowił bp wszystkich uczestników. Po mszy uroczystość przeniosła się do auli AJD przy ulicy Waszyngtona, gdzie poza wychowankami, ich rodzicami i gronem pedagogicznym, zaproszono wspierających szkołę gości. Były oficjalne przemówienia, podziękowania i wręczenie statuetek “Przyjaciel Szkoły”. Gwoździem programu stało się nadanie placówce imienia. Patronem Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 został Janusz Korczak, znany ze swojego poświęcenia dla dobra dzieci. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele zaprezentowali pokaz multimedialny oraz przedstawienie teatralne “Minuta ciszy po Januszu Korczaku trwa”.
ZSS 23, w skład którego wchodzi obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum, swoją historią sięga czasów przedwojennych i zaznacza się, jako pierwsza w Częstochowie placówka, skupiająca się na kształceniu osób upośledzonych umysłowo. Na przestrzeni lat szkoła systematycznie rozwijała swoją działalność, stając się pionierem w wielu formach pomocy. – Organizowano u nas konferencje metodyczne, przybliżające problem niepełnosprawności. Ponadto w 1998 roku otworzyliśmy pierwsze w regionie oddziały dla dzieci z autyzmem. Cztery lata później powstał u nas czwarty w Polsce oddział wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z autyzmem, przeznaczony dla najmłodszych potrzebujących – zdradziła nam dyrektor szkoły Małgorzata Hadryś.
Obecnie szkoła opiekuje się 112 wychowankami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: lekkim, umiarkowanym i znacznym, autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. By efektywnie wspomagać dzieci i młodzież, placówka współpracuje z wieloma instytucjami, służącymi pomocą terapeutyczną. – Każda zmiana w zachowaniu i każda nowa umiejętność, to z pewnością ogromy sukces dla każdego dziecka i jego rodziny – powiedziała “GCz” psycholog Kamila Podoba-Mielcarz. Najnowszym przedsięwzięciem ZSS 23 jest założenie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi “Daj Mi Czas”, szukającego materialnego wsparcia dla rozwoju rewalidacji. – Organizujemy różne imprezy, wspierające szkołę. Obecnie zapraszamy wszystkich na koncert charytatywny, który odbędzie się 5. października o godzinie 19.00 w galerii Teatr From Poland. Środki, które zdobędziemy, przeznaczymy na zakup sprzętu do rehabilitacji ruchowej – poinformował członek stowarzyszenia oraz wychowawca ZSS 23 Rafał Salamucha.
Choć szkoła boryka się obecnie z problemem zintegrowania bazy lokalowej, dyrekcja nie ustaje działaniach rozwoju terapii i kształcenia kadry zawodowej. Jak zaznacza Małgorzata Hadryś, “ZSS 23 to nie getto, izolacja i segregacja, to jedynie możliwe rozwiązanie problemów edukacyjnych dzieci z trudnościami edukacyjnymi w nauce, jedyna możliwość odzyskania wiary we własne siły i poznania własnej wartości”. Motto placówki brzmi: “Niech dowie się jak najwięcej, niech zdobędzie tyle umiejętności, żeby był jak najmniej uzależniony od otoczenia, aby czuł się w nim bezpiecznie i czerpał z życia zadowolenie”.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *