Hołd młodym bohaterom


90 rocznica zwycięskiej obrony Lwowa

Zarząd Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie 22 listopada br. na Placu Orląt Lwowskich uroczyście obchodził 90 rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa.

– Tego wielkiego czynu dokonali i ci najmniejsi – 9., 13, 14-letnie Orlęta Lwowskie i ci nieco starsi – 18., 19. i 20-letnia młodzież polska – licealiści i studenci. Legenda Orląt lwowskich czerpie swe siły z autentyzmu wydarzeń historycznych narodu polskiego Młodzież zrodzona w czasach 123-letniej niewoli narodowej wychowana była na najpiękniejszych wzorach bohaterów kresowcy takich jak: król Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, Romuald Traugutt, marszałek Józef Piłsudski. Orlęta lwowskie stały się symbolem narodowego etosu walki i bohaterstwa, gdyż krwią swą podpisały traktat o nienaruszalności wschodnich rubieży Rzeczypospolitej Polskiej i wytaczali je swoimi grobami – mówił podczas uroczystości prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Wacław Baczyński, częstochowski radny z Prawa i Sprawiedliwości.
1 listopada 1981 r. zbrojne oddziały ukraińskie siczowych strzelców podstępnie napadły na Lwów, chcąc oderwać miasto Semper Fidelis od Macierzy. Przeszkodziła temu determinacja mieszkańców. Ich zwycięski opór trwał 22 dni, ale został okupiony śmiercią wielu młodych ludzi. Nazwiska bohaterów odczytał podczas apelu prowadzący uroczystość kpt. Cezary Kubiak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie.
W celebrze wzięli udział mieszkańcy Częstochowy oraz władze miasta, przedstawiciele parlamentarzystów, kombatanci, żołnierze i harcerze, dyrektorzy instytucji, a przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 i Związek Strzelecki z Częstochowy, którego członkowie trzymali wartę honorową. Po modlitwie i apelu złożono kwiaty pod Pomnikiem Orląt Lwowskich, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – To pomnik nie śmierci, ale idei życia i wolności, który przypomina czyny wielkie i szlachetne – mówił Wacław Baczyński.
Podczas uroczystości prezes Baczyński wręczył okolicznościowe medale przyznane przez Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich arcybiskupowi częstochowskiemu Stanisławowi Nowakowi, prezydentowi Tadeuszowi Wronie, przewodniczącemu Rady Miasta Częstochowy Piotrowi Kurpiosowi oraz Jednostce Wojskowej w Lublińcu i komendantowi Hufca ZHP w Częstochowie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *