40 LAT KOŁA PZW „OKOŃ” 1970-2010


24 października br. Koło PZW „Okoń” przy ISD Huty Częstochowa obchodziło 40-lecie istnienia.

Na spotkaniu organizacyjnym 18 października 1970 roku powołano pierwsze władze koła. Prezesem wybrano Bogusława Kłysińskiego, zarząd tworzyli: Marian Stępniak – wiceprezes, Henryk Siwek- skarbnik, Zbigniew Chwastowski – sekretarz, Władysław Otrębski – gospodarz, Zygmunt Hamala, Józef Rzepka, Andrzej Staniec, Tadeusz Cichecki, Henryk Bińczyk i Jan Ślęzak. Wszyscy byli pracownikami Huty.
Koło PZW „Okoń” jest stowarzyszeniem środowiskowym, olbrzymia większość członków to obecni lub byli pracownicy huty i ich rodziny.
Co roku Koło organizuje ponad 20 zawodów, prowadzi klasyfikację GRAND PRIX koła w kategorii spławikowej i spinningowej, konkurs na najwszechstronniejszego wędkarza koła roku oraz zawody o „Mistrzostwo Huty i Spółek”, które uświetniają obchody „Dnia Hutnika”.
W prawie dwustu zawodach zorganizowanych przez Zarząd Koła od 2000 roku uczestniczyło ponad 4 tys. wędkarzy, w zawodach z okazji Dnia Dziecka uczestniczy ok. 200 dzieci
Najwięcej tytułów zdobył niezaprzeczalny mistrz wędkarstwa morskiego i spławikowego, wieloletni działacz Koła, wychowawca młodzieży – Władysław Sokołowski. Jest dwukrotnym mistrzem Polski w wędkarstwie morskim, wygrywał lub był w ścisłej czołówce Mistrzostw Polski Metalowców oraz Mistrzostw Polski Hutników.
W 1985 roku drużyna w składzie Władysław Sokołowski, Zygmunt Klar oraz Czesław Raczyński zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski w Wędkarstwie Morskim w zawodach rozgrywanych na Helu. Drużyna w składzie: W. Sokołowski, Krzysztof Szajer, Dariusz Kapinos wygrała Mistrzostwa Polski Hutników w 1998 roku w Zawierciu. W 2003 roku w Dzibicach koło Zawiercia, ekipa: Andrzej Boruta, Dariusz Kapinos i Władysław Sokołowski zdeklasowała rywali drużynowo i indywidualnie. W 1997 roku Dariusz Kapinos wygrał indywidualnie Mistrzostwa Polski Hutników w Zawadzkie.
W 2000 roku sztandar Koła został udekorowany „Złotą Odznaką z Wieńcami”, przyznaną przez Zarząd Główny PZW. To najwyższe wędkarskie odznaczenie otrzymało 12. wędkarzy Koła: Kazimierz Albiński, Bogdan Boryś, Henryk Fiszer, Włodzimierz Kowacki, Kazimierz Kokociński, Jan Kulik, Józef Kowacki, Bolesław Sołtysiak, Mieczysław Stęchły, Władysław Sokołowski, Jerzy Turkiewicz i Marian Wiórkiewicz.
Najbardziej aktywni działacze otrzymali w 40-leciu: 45 „Srebrnych Odznak PZW”, 23 „Złote Odznaki PZW,” 12 „Złotych Odznak z Wieńcami” oraz 14 medali „Za Zasługi dla PZW i 21 medali „Za Zasługi Dla PZW Okręgu Częstochowa”. W ciągu 40 lat istnienia kołem zarządzało sześciu prezesów: Bogdan Kłysiński, Henryk Siwek, Zbigniew Chwastowski, Kazimierz Kokociński, Włodzimierz Kowacki i Dariusz Kapinos.
Liczba członków od 1971 roku, gdy było ich 386, systematycznie rosła, by w roku 1982 osiągnąć 1765 wędkarzy. Później nieco spadła, ale w ostatnich latach Koło zaczyna powiększać liczbę członków. W ubiegłym roku ich liczba przekroczyła tysiąc. „Okoń” od trzech lat jest najliczniejszym kołem w okręgu.
– Warto dodać, że opiekujemy się zbiornikiem zaporowym w Poraju o powierzchni 500 ha, kilkunastoma kilometrami wody górskiej na wyjściu Warty ze zbiornika w Poraju oraz zbiornikami spółki „ELSEN” 40 ha i glinianką Michalina o powierzchni 5,5 ha. Wody co roku zarybiamy i dbamy o czystość wokół. Dziesięciu członków koła działa w Społecznej Straży Rybackiej kontrolując kilkanaście razy w ciągu roku podległe wody – mówi prezes Dariusz Kapinos.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *