VII Festiwal Muzyki Organowej w Koniecpolu


Od 2017 roku gromadzi wielbicieli muzyki organowej.  20 sierpnia w barokowym kościele pw. Trójcy Świętej w Koniecpolu odbył się pierwszy koncert w ramach VII Festiwal Muzyki Organowej w Koniecpolu. Kolejne koncerty odbędą się 17 września i 8 października.  Na inaugurację festiwalu Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński wystosował list gratulacyjny.

Tegoroczna VII edycja festiwalu wpisuje się w 580. rocznicę nadania Koniecpolowi praw miejskich. W tym roku Festiwal odbywa się pod hasłem: „Mistrz i Uczeń”. Wystąpią wspaniali i znani wykonawcy, wychowawcy i mentorzy młodszych pokoleń muzyków, ale również niezwykle uzdolnieni uczniowie kształcący się w tym kierunku z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach i Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu.

 – W Koniecpolu mamy szczególne warunki do organizacji takich koncertów, bo Kościół Świętej Trójcy jest nie tylko dziełem architektury i zabytkiem, ale ma też oryginalne, stare barokowe organy z XVII wieku zbudowane przez nieznanego organmistrza. Organy te są wyjątkowym okazem, bo są wspaniale zachowane i czynne.  Zasadniczą ideą organizacji festiwalu jest popularyzacja muzyki organowej, na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym. Instrument ten umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej. W trakcie koncertów brzmienie organów urozmaicone jest też innymi instrumentami oraz doskonałym brzmieniem solistów lub chóru. Stąd nazwa naszego festiwalu i wskazanie również na muzykę kameralną, a więc wykonywaną na innych instrumentach niż organy – mówi burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol Ryszard Suliga.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest od lat Tadeusz Barylski – dyplomowany organista i pianista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dr. Huberta Salwarowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich poświęconych grze na organach pod kierunkiem wybitnych profesorów klas organów z Europy i USA oraz wybitnych polskich organistów. Jego działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi.

źródło koniecpol-info

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *