Zatańczyli poloneza w Grecji


To było wydarzenie na skalę europejską: polski taniec narodowy na ulicach historycznej Leptokarii w Grecji. To tam, uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, pierwszy raz w historii szkoły, ale także Częstochowy, 22 września 2022 roku, zatańczyli poloneza. Organizatorzy przedsięwzięcia deklarują, że jest to początek nowej tradycji szkoły. Występy w kolejnych krajach są już planowane.

       

W dniach 16–25 września 2022 roku odbyła się III Wyprawa Technicznych Zakładów Naukowych: „Do Kolebki Kultury Europejskiej – Grecja 2022”. Idea podróży zrodziła się w 2019 roku i miała na celu propagowanie kultury i historii europejskiej. Ich pomysłodawcą i kierownikiem jest nauczyciel Jarosław Foltyński. Jak sam podkreśla, wyjazdy od  początku cieszą się ogromną popularnością nie tylko uczniów, ale i ich rodziców. – Za każdym razem wprowadzamy  zmiany, które mają uatrakcyjnić wyjazdy, by wpłynąć na integrację, zacieśnianie przyjaźni i budowanie jeszcze większej identyfikacji uczestników ze szkołą. Pomysł zatańczenia poloneza przez uczniów klas maturalnych na obcej ziemi zrodził podczas wyprawy do Włoch, w 2020 roku. Wówczas nie udało się go zrealizować, ale idea pozostała w moim sercu. Czas na  prezentację poloneza przyszedł teraz w Grecji – mówi Jarosław Foltyński.

I stało się to 22 września 2022 roku. Takty poloneza rozbrzmiały pierwszy raz w greckiej Leptokarii i stały się przyczynkiem do rozmów z maturzystami na temat polskich tradycji. Uczniowie z ochotą przystąpili do tańca, a ich  rodzice trzymali kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i gorąco kibicowali.

– Wszystko wypadło świetnie i polonez z pewnością pozostanie na długie lata naszej pamięci. Wydarzenie spotkało się także z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Riwiery Olimpijskiej, którzy mogli zapoznać się z fragmentem naszej, polskiej kultury. Oprócz kwestii czysto wizerunkowych i integracyjnych, wydarzenie miało również oddźwięk kulturowy i patriotyczny. Mam nadzieję, że uda się tę tradycję utrzymać i polonez będzie jednym z głównych punktów programowych naszych kolejnych wypraw – dodaje pomysłodawca przedsięwzięcia.

Historycznego „Poloneza” w Grecji odtańczyli:

Olga Blochlińska, Pola Marynowska, Rafał Blukacz, Eliza Mazur, Dominik Borecki, Zuzanna Muszyńska, Kinga Czechowicz, Maja Ptasińska, Wiktoria Deska, Jakub Raczyński, Wiktoria Domańska, Martyna Sabok, Frączek Szymon, Mateusz Siejka, Wiktoria Gniesław, Emilia Słoma, Mateusz Idzikowski, Mateusz Soboniak, Bartosz Jamrozik, Iwona Sołtysiak, Jakub Jarosz, Magdalena Stanisz, Jakub Jaskurzyński, Miłosz Syguda, Mateusz Jelonek, Jakub Szymczyk, Julia Kolczarek, Dagmara Turek, Błażej Krauze, Martyna Wolańska, Bartosz Marchewka, Julia Zając, Łukasz Moradewicz.

 

Za całość wydarzenia odpowiadali: Kierownik Wyprawy i pomysłodawca Jarosław Foltyński oraz Henryk Zienkiewicz główny choreograf Wyprawy. Ponadto pomagali:  Ewelina Kołodziejczyk-Łuniewska, Maciej Łuniewski, Henryk Zienkiewicz, Mateusz Zienkiewicz, Monika Marynowska, Renata Puchała, Przemysław Błaszczyk.

 

Fot. Archiwum Szkoły

 

Podziel się:

2 komentarzy

  • Jestem bardzo dumny z moich Młodych Przyjaciół z TZN-u Mam ogromną nadzieję, zs podtrzymamy ten fantastyczny zwyczaj Uwielbiam tych Młodych Ludzi i dziękuję im, że się zgodzili na ten pomysł Dziękuję za zaufanie, dziękuję opiekunom

    Odpowiedz
  • Dziękujemy jeszcze raz Panu Jarkowi Foltyńskiemu i reszcie opiekunów za wspaniałą wyprawę zorganizowaną naszym dzieciom oraz za to że są wspaniałymi nauczycielami, a takich niestety coraz mniej.

    Mama jednego z uczestników tej WSPANIAŁEJ wyprawy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *