Smakowite potrawy regionalne stanęły do konkursu


POWIAT CZĘSTOCHOWSKI / DĄBROWA ZIELONA

13 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu częstochowskiego wzięło udział w czwartej odsłonie kulinarnych zmagań tegorocznej edycji „Bitwy Regionów”, która miała miejsce 14 sierpnia br. w Dąbrowie Zielonej, w powiecie częstochowskim. – Na kształt rodzimej kultury przez wieki pracują lokalne społeczności, a kultywowanie tradycji także poprzez sztukę gotowania jest także ważnym elementem budowania dziedzictwa kulturowego – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, życząc wielu wrażeń i udanej zabawy. Wiceminister Giżyński w swym przemówieniu podkreślił jednocześnie troskę polskiego rządu o rozwój gmin i poprawę bytu ich mieszkańców.  

Przedsięwzięcie organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Terenowy Oddział w Częstochowie, przy wsparciu Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz Śląskiego Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. – „Bitwa Regionów” to wydarzenie, którym promujemy tradycję i regionalną kulturę kulinarną. Przy ocenie brane są pod uwagę trzy kryteria: estetyka podania, smak potraw oraz zwyczajowość kucharską. Panie muszą opowiedzieć nam o idei zaprezentowanych potraw i ich uwarunkowaniach zwyczajowo-historycznych – mówi dyrektor KOWR w Częstochowie Konrad Jarzyński.

Panie zaprezentowały bogatą paletę potraw i wykazały się wysoką maestrią sztuki kulinarnej. Przybyli na imprezę goście mogli smakować między innymi ziemniaki pod różną postacią – dużym wzięciem cieszyły się regionalne prażuchy. Ale były także potrawy z dzika, gołąbki, pierogi. – Nasze panie są mistrzyniami w gotowaniu pierogów. Od naszej miejscowości zostaliśmy je „pierogami dąbrowskimi”. Ale również prażuchy to potrawa, która od wieków gości na naszych stołach – podkreśla wójt Gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk.

Zdaniem Komisji oceniającej najlepiej spisały się Widzowianki. Drugie miejsce zajęły ,, Kreatywne Kobiety ” z Rybnej, trzecie – KGW z Lelowa.

„Bitwę Regionów” odwiedzili parlamentarzyści – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego poseł Szymon Giżyński, europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska, poseł Mariusz Trepka oraz senator Ryszard Majer, który przypomniał o zlokalizowaniu w Częstochowie, dzięki posłowi Szymonowi Giżyńskiemu, wojewódzkich instytucji rolniczych – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Obecna była również pełnomocnik Okręgu Częstochowy Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Matyszczak.

AS

fot. główne

Podczas uroczystości koncert piosenek zaprezentowała Orkiestra Dęta z Dąbrowy Zielonej, która dzięki pomocy i rekomendacji wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Szymona Giżyńskiego, otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych instrumentów. Jak podkreśla kierownik Orkiestry Justyna  Kępa, dzisiaj młodzi wszyscy muzycy grają już na nowych i sprawnych instrumentach

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *