Ukryta Prawda


‑ mowa o poecie Kłobucka Władysławie Sebyle, w 80. rocznicę śmierci w Katyniu

 

W roku 1985, kiedy byłem prezesem Klubu Literackiego ,,FRIEND” w Częstochowie, postacią poety Władysława Sebyły zainteresowali mnie profesorowie i Józef Mikołajki i profesor  Józef Wójcicki. Córka profesora Wójcickiego Barbara Zakłada napisała pracę magisterską o Władysławie Sebyle. Wtedy w tym trudnym  okresie jeszcze nie było wolno wspomnieć o Jego śmierci ‑ poeta jeden z najwybitniejszych poetów polskich, którego śmiało podstawić obok Czesława Miłosza, Konstantego Alfonsa Gałczyńskiego zamordowany strzałem w tył głowy ręką enkawudzisty w Charkowie-Piatichatkach tak zwanej zdobni katyńskiej, przepowiedział i opisał w pewnym seansie śmierć.

 

W wierszu „Pogrzebny” pisał:

 

W nieznanem zatonięty,
przez ciemność pochłonięty,
uniesiony wysoko,
broczysz nocną posoką,
płyniesz w nieznane strony
gdzieś będziesz pogrzebiony,
gdzieś będziesz pochowany,
w ziemi śniegiem usłanej,
w ziemi mocno ubitej,
w nocy niebem przykrytej,
odczłowieczony.

Otoś już zwyciężony,
już przedzwoniły dzwony.
płaczliwy śpiew cię prowadzi,
ku ostatecznej zagładzie,
w granice nieruchome,
w te piachy niewiadome,
osypujące trumnę
ziaren szemraniem szumnem,
między jałowców korzenie
uporczywem rośnieniem
jakże rozumne.

 

Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 roku w Kłobucku koło Częstochowy. Poeta, rysownik malarz. Mieszkał przez jakiś czas w Częstochowie, potem w Sosnowcu, Będzinie. W latach dwudziestych znalazł się Warszawie, gdzie na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych` redagował z Gałczyńskim słynną „Kwadrygę”,(w roku 1921 członek grupy „Kwadryga”) ‑ czasopismo literackie grupy poetów, którzy nie należeli ani do Skamandra, ani nie chcieli przystanąć do żadnej z awangard. Poetycka droga Sebyly też była odrębna. Rozpoczął od poezji uspołecznionej, wrażliwej na problematyką socjalną i polityczną („Modlitwa” i „Pieśni szczurołapa”).

Jako oficer w stopniu podporucznika 13. Pułku Piechoty, uczestnik Powstania Śląskiego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, oficer kampanii wrześniowej 1939 roku. Osadzony w obozie oficerskim w Starobielsku, zamordowany przez NKWD w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

Po upadku systemu komunistycznego 1989 roku w Kłobucku nadano Miejskiemu Ośrodkowi Kultury im. Władysława Sebyły z inicjatywy mojej również Szkoła Podstawowa otrzyma imię Władysława Sebyły.

Z mojej inicjatywy zorganizowałem w częstochowskich i kłobuckich szkołach spotkanie na temat poety Władysława Sebyły. Z mojej inicjatywy w roku 1999 roku zostały wydane wiersze Sebyły pt. „Nie wierz moim grzechom” również w roku 2012 z okazji 110. rocznicy Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę by ogłosić rok 2012 Rokiem Władysława Sebyły na Mazowszu. Z mojej inicjatywy w roku 2012 organizowałem spotkania w Kłobucku, w Częstochowie, w Będzinie, Sosnowcu, Sochaczewie, Pułtusku na Uniwersytecie Warszawskim czy w Sejmie. W katedrze polowej w Warszawie JE Biskup Polowy Wojska Polskiego generał brygady odprawił Mszę św. w intencji porucznika ‑ poety Władysława Sebyły. Wiersze czytał aktor z Teatru Polskiego  Krzysztof Kumor. Z mojej inicjatywy jako Prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Rada Miasta Stołecznego Warszawy w roku 2012 podjęła stosowną uchwałę nadając na terenie dzielnicy Bielany m. st. Warszawy ulicę Poety Katynia Władysława Sebyły, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Towarzystwo Historyczne im. Szembeków wydało zbiór wierszy Sebyły Pt. „Ukryta prawda”, W Kłobucku ogłosiłem Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Władysława Sebyły również w Warszawie w roku 2000 w okazji 60 rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowałem w Domu Polonii wystawę pt. „Ludzie Katynia uroczystego otwarcia dokonał Prezydent na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, z programem literackim o opartym na twórczości poezji Sebyły wystąpiła młodzież z Kłobucka.
Rok 2020 w kwietniu przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej, obecnie zbieram fundusze by przy ulicy Wilczej 22 w Warszawie ( obecnie mieści Komisariat Policji ) powstała pamiątkowa tablica poświęcona Władysławowi Sebyłe, Posiadam zgodę z Komendy Stołecznej Policji, otrzymałem w tej sprawie patronat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i pismo wspierające z Komendy Głównej Policji.

Planuję również w roku 2020 przypomnieć życie i twórczość poety Katynia Władysława Sebyły.

Trzeba dopisać ze Towarzystwo Historyczne im. Szembeków stara się aby do szkół liceanych i techników do podręćzników mogła powrócić poezja Władysława SebylyWprowadzenie do podstawy programewej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego i technikom niektórych wierszy Władysława Sebyły. W tej sprawoe 2 grudnia jako Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków napisałem stosowne pismo. Jestem przekonany że jedene z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego Władysława Sebyły powinień powrócic do wykazów lektur szkolnych.

Władysław  Ryszard  Szeląg

Prezes  Zarządu
Towarzystwa  Historycznego im. Szembeków.

 

fot. wikipedia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *