“Zieloni” postraszyli Mistrza Polski!

Mistrz Polski – Raków Częstochowa zremisował w sobotę, 5.sierpnia br. przed własną publicznością z poznańską Wartą (2:2) w spotkaniu trzeciej kolejki o Mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gole dla gospodarzy w tym meczu zdobyli: Łukasz Zwoliński (50’ k) i Jean Carlos Silva Rocha (83’). Natomiast trafienia dla gości były autorstwa byłego zawodnika „Czerwono – niebieskich”, Miguela Mariza Luísa “Miguela Luísa” w 5.minucie spotkania oraz Macieja Żurawskiego w 57.minucie meczu

Przed rozpoczęciem sobotniego spotkania z Wartą Poznań na głównej murawie odbyła się uroczystość pożegnania 26-letniego pomocnika, Mateusza Wdowiaka który odchodzi do innego klubu PKO Bank Polski Ekstraklasy, KGHM MZKS Zagłębia Lubin.

Popularny “Wdówka” w “Czerwono – niebieskich” barwach rozegrał 95.spotkań w których zdobył 17.bramek. Mateusz Wdowiak z rąk Prezesa Rakowa Częstochowa, Piotra Obidzińskiego i Prezesa Rady nadzorczej Rakowa Częstochowa, otrzymał pamiątkową koszulkę.

Podopieczni Dawida Szwargi opromienieni wyeliminowaniem w ubiegłą środę, (26.lipca br)  FK Karabachu Agdam i awansem do trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA i tym samym zapewnienia sobie prawa gry w co najmniej fazie grupowej Ligi Konferencji Europy UEFA, piłkarze Rakowa Częstochowa  W trzeciej kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy podejmowali Wartę Poznań.

Gospodarze byli murowanym faworytem do zainkasowania trzech punktów w tym meczu, ale to…goście znacznie lepiej rozpoczęli to spotkanie. Już w 5.minucie przyjezdni za sprawą bramki byłego zawodnika Rakowa Częstochowa, 24-letniego portugalskiego pomocnika, Miguela Mariza Luísa “Miguel Luísa” wyszli na prowadzenie!

Wychowanek Associação Académica de Coimbra przejął piłkę na 25.metrze i płaskim strzałem tuż przy lewym słupku pokonał debiutującego w wyjściowej „jedenastce” Rakowa Częstochowa, Kacpra Bieszczada!

W 14.minucie spotkania goście mogli prowadzić już 2:0, jednak groźne uderzenie Dario Vizingera znakomicie sparował golkiper Rakowa Częstochowa.

Podopieczni Dawida Szwargi po słabym początku spotkania groźnie zaatakowali dopiero w 27.minucie, kiedy to uderzenie głową Deiana Sorescu skutecznie obronił Adrian Lis.

Na trzynaście minut przed zakończeniem pierwszej części gry na bramkę Kacpra Bieszczada strzelał Kajetan Szmyt, ale na szczęście uderzenie młodego pomocnika „Zielonych” było niecelne. Premierowa odsłona zakończyła się jednobramkowym, dość zaskakującym prowadzeniem ekipy Dawida Szulczka.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy. W 47.minucie spotkania w polu karnym gości nieprzepisowo był powstrzymywany Deian Sorescu. Arbiter główny Pan Karol Arys ze Szczecina początkowo ukarał zawodnika Rakowa Częstochowa żółtą kartką za rzekome symulowanie , a po chwili otrzymał sygnał z wozu VaR aby jeszcze raz na spokojnie, obejrzeć całą sytuację.

I faktycznie, decyzja o żółtej kartce dla piłkarza Rakowa została anulowana i…główny rozjemca wskazał na jedenasty metr! Do piłki podszedł Łukasz Zwoliński i pewnym, niesygnalizowanym strzałem pokonał Adriana Lisa. Radość z wyrównującego gola dla częstochowian trwała zaledwie siedem minut.

W 57.minucie meczu Maciej Żurawski strzałem z ostrego kąta w długi róg bramki pokonał wychowanka Beniaminka Krosno! Goście byli bliscy zamknięcia tego meczu w 63.minucie, kiedy to potężne uderzenie z rzutu wolnego Miguela Mariza Luísa “Miguel Luísa” z najwyższym trudem sparował Kacper Bieszczad!

83. minucie gospodarze zdołali doprowadzić do remisu. Bogdan Racovitan głową odegrał piłkę do Jeana Carlosa Silvy Rochy, który pięknym strzałem w samo okienko pokonał Adriana Lisa! Do samego końca spotkania obydwie drużyny walczyły jeszcze o zmianę rezultatu i przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść, ale ostatecznie mecz mimo doliczonych aż siedmiu minut zakończył się remisem 2:2.

W zespole gości wystąpiło dwóch byłych zawodników Rakowa Częstochowa: Dawid Szymonowicz rozegrał całe spotkanie, natomiast Miguel Mariz Luís “Miguel Luís” spędził na boisku 73.minuty.

Drużyna pod wodzą Dawida Szwargi po dwóch rozegranych kolejkach ma na swoim koncie cztery punkty. Teraz przed częstochowianami walka o awans do czwartej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Już w najbliższy wtorek, 8.sierpnia br. o godzinie 20:00 – Mistrz Polski Raków Częstochowa w pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji do Champions League będzie podejmował przed własną publicznością jednokrotnego Mistrza Cypru, FC Aris Limassol.

Co ciekawe w cypryjskiej drużynie występuje dwóch Polaków: 22-letni środkowy pomocnik, Karol Struski znanynaszym kraju z występówm.in w Bogdance Łęczna, Górniku ŁęcznaJagiellonii Białystok oraz 28-letni środkowy napastnikczterokrotny Reprezentant Polski, Mariusz Stępiński. W naszym kraju reprezentował barwy takich klubów jak: Piast Błaszki, Pogoń Ekolog – Zduńska Wola, Widzew Łódź, Wisłę Kraków czy Ruch Chorzów.

Mecz “na żywo” od godziny 19:25 pokaże ogólnodostępna stacja TVP Sport. Spotkanie będzie można również obejrzeć w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na stronie internetowej www.sport.tvp.pl

05.08.2023, g.15:00: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski Raków”):

RKS Raków Częstochowa – KS Warta Poznań 2:2, (0:1),

0:1: Miguel Mariz Luís “Miguel Luís” 5’

1:1: Zwoliński 50’(k)

1:2: Żurawski 57’

2:2: Jean Carlos Silva Rocha 83’

Sędziował: Karol Arys (Szczecin). Żółte kartki: Papanikolau 63’ (faul) – Szmyt 42’ (faul). W 42.minucie żółtą kartką został napomniany trener przygotowania fizycznego Rakowa Częstochowa, Michał Garnys. Widzów: 5236.

RKS Raków Częstochowa: 89.Kacper Bieszczad – 25.Bogdan Racovitan, 4.Efstrátios Svárnas, 66. Ioánnis Papanikoláou (kpt), 22.Deian Sorescu,  8.Ben Lederman (75’ 5. Karl Gustav Vilhelm Berggren), 30.Władysław Koczerchin, 27.Bartosz Nowak (75’ 24.Zoran Arsenić), 93.Sonny Kittel  (58’ 77.Marcin Cebula), 14. Srđan Plavšić (58’ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 9.Łukasz Zwoliński (58’ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 15.Adnan Kovačević, 21.Dawid Drachal.

Trener: Dawid Szwarga.

KS Warta Poznań: 1.Adrian Lis – 28.Filip Borowski (73’ 4. Dimitrios Stavropoulos), 2.Jakub Bartkowski, 44.Dawid Szymonowicz, 34.Wiktor Pleśnierowicz, 3.Jakub Kiełb, 7.Kajetan Szmyt (46’ 6.Maciej Żurawski), 21.Mateusz Kupczak (kpt), 16. Miguel Mariz Luís “Miguel Luís” (73’ 8. Niilo Mäenpää), 77.Stefan Savić (86’ 97.Wiktor Kamiński), 29.Dario Vizinger (66’ 99. Adam Zreľák).

Rezerwowi: 33.Jędrzej Grobelny – 20.Jakub Wajman, 25.Jakub Paszkowski, 35.Filip Jakubowski.

Trener: Dawid Szulczek