Trwa V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej


7 listopada 2023 roku w Filharmonii Częstochowskiej zainaugurowano V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, organizowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. W koncercie wystąpiła szkolna orkiestra symfoniczna, a także zagrali laureaci poprzedniej edycji oraz tegoroczni jurorzy – japońska skrzypaczka Akiko Tanaka, i Aleksandra Szwejkowska-Belica, pomysłodawczyni konkursu i podopieczna Wandy Wiłkomirskiej. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs Skrzypcowy im. Wandy Wiłkomirskiej, światowej sławy skrzypaczki i wybitnej interpretatorki muzyki skrzypcowej, a także znakomitego pedagoga jest swoistym hołdem dla tej wielkiej artystki. Wanda Wiłkomirska wychowała wielu młodych skrzypków, dla których była mistrzem i przyjacielem.
Aleksandra Szwejkowska-Belica, nauczyciel w klasie skrzypiec w  Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, miała szczęście być w gronie wychowanków Wandy Wiłkomirskiej, a także spadkobierczynią jej testamentu artystycznego. Pragnieniem Wandy Wiłkomirskiej było bowiem stworzenie konkursu dla młodych muzyków, który będzie rozwijał ich umiejętności i propagował muzykę polską. Aleksandra Szwejkowska-Belica  inicjując Konkurs im. Wandy Wiłkomirskiej to pragnienie urzeczywistniła.

W projekcie uczestniczą dzieci i młodzież z całej Polski w wieku 10–24 lat, uczące się w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz stopnia. Ich popisy wiolinistyczne ocenia Jury złożone ze znakomitych skrzypków, doskonale znanych w kraju i za granicą. Są wśród nich soliści, kameraliści, pedagodzy, a przede wszystkim osoby związane z Wandą Wiłkomirską. W skład Jury wejdą m.in: Aleksandra Szwejkowska–Belica, Monika Wolińska, Akiko Tanaka, Anna Wandtke-Wypych, Barbara Kaszuba.

I edycja Konkursu odbyła się w terminie 1–4 marca 2019r. Na konkurs zgłosiło się 111 wspaniałych młodych wykonawców, a poziom Konkursu był niezwykle wysoki.

II edycja Konkursu odbyła się w terminie 25 lutego–1 marca 2020r. Na konkurs zgłosiło się 80 uczestników, poziom konkursu był także wysoki.

III edycja Konkursu odbyła się w dniach 11–14 listopada 2021r. Na konkurs zgłosiło się 104 uczestników.

IV edycja Konkursu odbyła się w dniach 11–14 listopada 2022r. Na konkurs zgłosiło się 104 uczestników.

9 listopada wauli Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie trwają przesłuchania kolejnych grup wiekowych:

− Grupa I – skrzypkowie urodzeni w latach 2010 – 2013
− Grupa II – skrzypkowie urodzeni w latach 2007 – 2009
− Grupa III – skrzypkowie urodzeni w latach 2004 – 2006
− Grupa IV – skrzypkowie urodzeni w latach 1999 – 2003

Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów 12 listopada, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste wręczenie nagród i prezentacja muzyczna Laureatów V edycji Konkursu. Wszystkie koncerty i przesłuchania będą transmitowane przez Akademię Filmu i Telewizji oraz dostępne on-line dla szerokiej publiczności. Do tej pory na platformie YouTube Konkurs został wyświetlony ponad 462 tys. razy.

Dodatkowo, po zakończeniu Konkursu zorganizowane zostaną kolejne koncerty wybranych laureatów m.in. w Filharmonii Kameralnej w Łomży, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie oraz w Mariackich Wieczorach Kameralnych w Bazylice Mariackiej w Koronowie. Te dodatkowe nagrody w postaci udziału w koncertach dla najlepszych uczestników, pozwolą na poszerzenie promocji młodych muzyków oraz samego Konkursu.

Nagrodą Specjalną są skrzypce mistrzowskie ufundowane przez lutnika Szymona Kościelnego oraz smyczek mistrzowski ufundowany przez lutnika Marcina Mazura.

Laureaci i Wyróżnieni – grupa I, 11.11.2023 r.:
I. Miejsce – Łucja Pych
II. Miejsce ex aequo – Julia Kalicka i Franciszek Wolak
III. Miejsce ex aequo – Julian Martinello, Agata Kostanowicz i Michał Pazgan
IV. Miejsce – Ostap Słobodianiuk
V. Miejsce ex aequo – Chaerin Keum, Magdalena Łozińska, Waleria Wróblewska
Wyróżnienie – Dominik Kiziak
Wyróżnienie – Nikodem Kondela
Wyróżnienie – Dominika Kyrcz
Wyróżnienie – Maria Madej
Wyróżnienie – Weronika Anna Parzonko
Wyróżnienie – Karolina Pryc

Laureaci i Wyróżnieni – grupa II, 10.11.2023 r.:
I. Miejsce – Joanna Habich
II. Miejsce – Aleksander Żyła
III. Miejsce ex aequo – Emilia Linka, Maria Nowicka
Wyróżnienie – Bartosz Olszewski
Wyróżnienie – Marianna Pazhik
Wyróżnienie – Maciej Stencel
Wyróżnienie – Emilia Wójcik
Wyróżnienie – Natalia Zawadzka

Laureaci i wyróżnieni – grupa III

9.11.2023 r.
I.   miejsce – Hanna Pozorska
II.  miejsce – Gaja Wilewska
III. miejsce – Szymon Karol Krajewski
wyróżnienie – Julia Kidoń
wyróżnienie – Adam Falenta

Laureaci i wyróżnieni – grupa IV
8.11.2023 r.

I.    miejsce – Łukasz Januszkiewicz
II.   miejsce – Daniel Dziatkowiak
III.  miejsce – Michał Orlik

wyróżnienie – Antonina Grabka
wyróżnienie – Przemysław Prucnal

Zdjęcia pochodzą z koncertu inaugurującego


Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *