Szachowe mistrzostwa ruszyły

POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”

Aula Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie ponownie stała się areną zmagań szachistów. We wrześniu odbyły się tu Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa Częstochowy w Szachach Szybkich. Natomiast w piątek, 22 października odbył się Pierwszy Turniej XIX Edycji „Grand Prix” Indywidualnych Mistrzostw Częstochowy w Szachach Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych oraz Indywidualnych Akademickich Mistrzostw Częstochowy w Szachach.
Do rywalizacji przystąpiło 160 szachistów w czterech grupach rozgrywkowych osobno dla każdego typu szkół. Rywalizowano na dystansie 9 rund, w tempie 15 min. partia na zawodnika.
W grupie Szkół Podstawowych zwyciężyła Joanna Mielczarek reprezentująca Szkołę Podstawową im. Św. Jana de La Salle. Joasia to aktualna Wicemistrzyni Polski Podstawowych Szkół Katolickich oraz Mistrzyni Częstochowy poprzedniej edycji Grand Prix. Zajmując drugie miejsce w turnieju, rywalizację chłopców wygrał Marcin Gajewski ze Szkoły Podstawowej w Poraju, drugi był aktualny Mistrz Częstochowy Kacper Gondro
( SP nr 34) a trzeci Kamil Szczerbak ( SP nr 21 ). Wśród dziewcząt druga była Agata Gajewska( SP w Poraju) a trzecia Julia Knapik( Katolicka Szkoła Podstawowa).
W grupie Szkół Gimnazjalnych zwyciężył Przemysław Szusterowski, reprezentant Gimnazjum im. Św. Jana de La Salle. Przemek jest aktualnym Mistrzem Makroregionu Śląsko-Opolskiego Juniorów wśród chłopców do lat 15-tu. Drugi był Piotr Proszowski ( ZSG nr 7 w Radomsku ) a trzeci Maciej Kula ( Gim. nr 14) Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Zuzanna Jaszczak( Gimnazjum Lingwistyczne ).
Zwycięzcą bardzo silnej grupy Szkół Ponadgimnazjalnych został Maciej Klekowski, reprezentant IV L.O. im. H. Sienkiewicza. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, że Maciek jest Mistrzem Częstochowy oraz zwycięzcą ubiegłorocznego Pucharu Polski Juniorów do lat 18 i brązowym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów w szachach szybkich. Drugi był Damian Graczyk ( IX L.O. im. C.K.Norwida), aktualny Wicemistrz Śląska Juniorów do lat 17, a trzeci Bartosz Ziębiński( IX L.O. im. C.K.Norwida) aktualny drugi Wicemistrz Makroregionu oraz zwycięzca grupy gimnazjalnej poprzedniej edycji Grand Prix. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Patrycja Pacak reprezentująca IX L.O. im. C.K.Norwida, która zajęła czwarte miejsce w turnieju. Patrycja jest aktualną Mistrzynią Śląska i Mistrzynią Makroregionu Juniorek do lat 17 oraz Mistrzynią Częstochowy. Druga wśród dziewcząt Natalia Graczyk( IX L.O. im. C.K.Norwida) to Mistrzyni Częstochowy poprzedniej edycji ( zwyciężczyni grupy gimnazjalnej) oraz Druga Wicemistrzyni Makroregionu. Trzecie miejsce zajęła Karolina Dąbek ( II L.O. im. R. Traugutta).
Zwycięzcą turnieju w grupie akademickiej został Piotr Piesik, student Śląskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Piotr jest aktualnym Wicemistrzem Śląska Seniorów. Drugie miejsce zajął Andrzej Żegota (Akademia im. Jana Długosza), Akademicki Mistrz Częstochowy poprzedniej edycji Grand Prix. Trzeci był Konrad Graczyk ( Uniwersytet Śląski w Katowicach).
W sobotę, 23 października odbył się natomiast I Turniej Otwarty. Po raz pierwszy w historii cyklu Grand Prix do walki o Indywidualne Mistrzostwo Częstochowy przystąpili także szachiści, którzy nie są już uczniami i studentami. Nowa formuła daje możliwość rywalizacji wszystkim szachistom bez względu na wiek.
Do zawodów przystąpiło 52 zawodników. Rywalizowano na dystansie 9 rund ,tempem 15 min. partia na zawodnika. Zwyciężył Piotr Piesik ( UKS Hetman Częstochowa), drugi był Maciej Klekowski ( UKS Hetman Koronny Trzebinia ) a trzeci Marek Strączyński ( Częstochowa ). Rywalizację kobiet wygrała Karolina Dąbek ( UKS Hetman Częstochowa), drugie miejsce zajęła Cecylia Gosławska ( LKS Sparta Lubliniec) a miejsce trzecie Julia Knapik ( UKS Hetman Częstochowa ).
Poprzez tę stronę można się już rejestrować do następnego, II Turnieju „Grand Prix”, który odbędzie się w dniach 19 i 20 listopada w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie, przy ul. Ogrodowej 47. Ponieważ do klasyfikacji końcowej cyklu Grand Prix liczą się trzy najlepsze wyniki zawodnika w cyklu czterech turniejów, można się jeszcze włączyć do rywalizacji o mistrzowskie tytuły. Trzeci turniej odbędzie się w marcu w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie a cykl zakończy się w kwietniu turniejem w Akademii Polonijnej w Częstochowie.