Neurolodzy o udarze mózgu


Udar mózgu to nagłe wystąpienie mniej lub bardziej nasilonych objawów ogniskowego uszkodzenia mózgu w wyniku zaburzeń krążenia mózgowego. Jest w Polsce trzecią co do częstości przyczyną śmierci. W Stanach Zjednoczonych najnowsze dane epidemiologiczne wskazują już udar jako drugą przyczynę. Udar mózgu jest główną przyczyną niesprawności, trwałego kalectwa u osób dorosłych. Zapadłość na tę chorobę wśród mężczyzn waha się w granicach 175 na 100 000 tys., wśród kobiet natomiast 125 na 100 000 tys. W Polsce odnotowano ok. 60 tys. zachorowań rocznie.

28 października w Akademii Polonijnej odbyła się konferencja naukowa „Udar mózgu” zorganizowana przez Oddział Śląski Polskiego
Towarzystwa Neurologicznego, Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Orłowskiego w Częstochowie.
Udział w konferencji wzięło ok. 200 osób. – Częstochowska konferencja neurologiczna poświęcona jest wielu aspektom udaru mózgu – leczeniu w ostrej fazie, prewencji pierwotnej i wtórnej, rehabilitacji, odległym następstwom udaru mózgu – powiedział dr n. med. Janusz Kapustecki, ordynator oddziału neurologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Tysiącleciu.
W spotkaniu uczestniczyli wybitni polscy specjaliści, zajmujący się udarami – prof. dr hab. n. med. Hubert Kwieciński, konsultant krajowy ds. neurologii, prof. dr hab. n. med. Zofia Kozibutowska, konsultant wojewódzki ds. neurologii, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, prof. dr hab. n. med. Krystyna Pierzchała, prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Zachorowalność na udar mózgu, jak wynika z raportu ekspertów Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu, zbliżona jest do krajów Unii Europejskiej, jednak umieralność jest większa. Współczynnik umieralności na tę chorobę w powiecie częstochowskim wynosił w 1986 roku 110 na 100 000 tys. mieszkańców, w 1991 roku 137 na 100 000 tys. mieszkańców, a w 1996 roku 145 na 100 000 tys. mieszkańców. Widać więc tendencję wzrostową i należy spodziewać się dużej ilości chorych wymagających hospitalizacji.
Jak poinformował dr n. med. Janusz Kapustecki, w oddziale neurologii szpitala na Tysiącleciu hospitalizowanych jest miesięcznie średnio 61 chorych ze świeżym udarem. W pierwszym kwartale 2003 roku liczba hospitalizowanych z udarem mózgu wynosiła odpowiednio: w styczniu – 49 chorych, w lutym – 67 chorych, w marcu-67 chorych.
Badania prowadzone w kilku krajach europejskich wykazały, że leczenie udaru pochłania w porównaniu z innymi chorobami najwięcej nakładów finansowych związanych z hospitalizacją. Leczenie ostrej fazy udaru mózgu, szczególnie w oddziałach udarowych związane jest ze znaczną poprawą rokowania oraz zmniejszeniem śmiertelności.

eMKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *