Już jutro w Gaude Mater koncert formacji Labirynt


W środę 21 września w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie zagra formacja Labirynt w składzie Krzysztof Majchrzak, Henryk Gembalski, Adam Buczek i Tom Bergeron. Początek zaplanowany został na godz. 19.00.

Historia grupy sięga 1994 roku – wówczas było to trio: Henryk Gembalski, Krzysztof Majchrzak i Michał Zduniak. Sama formacja zagra w OPK nie po raz pierwszy – płytę „1999 Harmolodic Odyssey” wypełnia materiał nagrany w Ośrodku właśnie w tytułowym roku. Wtedy obok składu Gembalski – Majchrzak – Zduniak pojawił się nie kto inny jak… Janusz Yanina Iwański. Koncert 21 września będzie natomiast pierwszym częstochowskim występem ,,Labiryntu’’ z Tomem Bergeronem w składzie.

,,Labirynt” to naprawdę doświadczone postacie sceny improwizowanej, jazzu czy fusion. Basista Krzysztof Majchrzak – ze swoimi unikalnymi brzmieniami na basie, łączącymi podejście melodyczne, akordowe, perkusyjne i sonorystyczne (czyli akcentujące brzmienie instrumentu, często generowane nietypowo – na gitarze np. poprzez pocieranie, skrobanie, uderzanie etc.) – czynny jest od początku lat 80. na scenie jazzowej polskiej, a potem także francuskiej. Nie dość, że jego grania nie sposób zamknąć w konwencji ,,basu jazzowego”, to muzyk interesuje się też pograniczem muzyki, słowa obrazu i video-artu. Skrzypek Henryk Gembalski to profesor Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, z dorobkiem m.in. w postaci udziału na ponad 40 płytach. Perkusista Adam Buczek to także profesor katowickiego Wydziału Jazzu, mający w CV współpracę z Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim czy Sławomirem Kulpowiczem, by wymienić zaledwie trzy wielkie nazwiska. Saksofonista, klarnecista i flecista Tom Bergeron uczy natomiast na Western Oregon University, a grał choćby u boku Elli Fitzgerald, Anthonego Braxtona czy Roberta Craya; występuje też na festiwalach muzyki klasycznej i z orkiestrami symfonicznymi.

Wstęp na koncert Labyrintu jest biletowany. Bilety dostępne są m.in. w sprzedaży internetowej w serwisie Going. Partnerem wydarzenia jest Związek Artystów Wykonawców STOART. Koncert odbywa się w ramach cyklu koncertów JAZZtochowa.

źródło: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *