Artysta jest źródłem dzieła, dzieło jest źródłem artysty


III OGÓLNOPOLSKI KONKURS MALARSKI

23. listopada w Miejskiej Galerii Sztuki rozstrzygnięto III Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy. Akcji patronował znany częstochowski plastyk Marian Michalik

W konkursie mogli wziąć udział artyści przed 35 rokiem życia, którzy ukończyli uczelnię artystyczną. Po ogłoszeniu wymogów, akces złożyło 127 osób z całej Polski, przedstawiając ponad pół tysiąca prac. – Konkurs nie dotyczył żadnego konkretnego tematu. Chodziło nam bardziej o podejście młodego twórcy do obrazu, o pokazanie, jakim warsztatem dysponuje – poinformował „GCz” dyrektor MGS Czesław Tarczyński.
Po dokładnej ocenie wszystkich prac, jurorzy wytypowali 6 najlepszych, przyznając dwie nagrody i cztery wyróżnienia. – Przez wszystkie 3 edycje konkursu przewinęło się wielu doskonałych artystów, co świadczy o bardzo silnej reprezentacji malarzy młodego pokolenia – ocenił kurator wystawy i pomysłodawca konkursu Piotr Głowacki.
Zwyciężczynią częstochowskiego triennale ogłoszono gdyniankę, Małgorzatę Synak-Idczak. Reprezentantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za swoją pracę „Druga strona obrazu” otrzymała nagrodę prezydenta Częstochowy w wysokości 6 tys. zł. – To takie tajemnicze spojrzenie w stronę ducha. Głównym momentem tej pracy są wyciągnięte ręce postaci ku górze, co sugeruje właśnie drugą stronę. Obraz jest częścią całego cyklu. Chciałbym, aby moje prace były inspiracją dla innych, żeby budowali na ich podstawie własne wyobrażenia – powiedziała nam zwyciężczyni.
Częstochowskich artystów wyróżniano w każdej z dwóch poprzednich edycji konkursu. Tym razem było podobnie, częstochowianin Jacek Sztuka odebrał za swoją pracę „Atak” nagrodę dyrektora MGS w wysokości 5 tys. zł. – Inspiracją formalną do namalowania tej pracy był pomysł, by zbudować obraz na stelażu krzyża św. Andrzeja. Mamy tu epicentrum z miejscem erupcji, skąd formy rozprzestrzeniają się na zewnątrz. Zderzają się tu treści miękkie i twarde – opisał nam swoją pracę absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Patrona konkursu wybrano z dwóch powodów. Po pierwsze, w tym roku przypada 10 rocznica jego śmierci, po drugie, środowisko artystyczne ceni go, jako ogromnego przyjaciela wszystkich młodych plastyków. – Często nabywał prace od młodych malarzy. Marian Michalik był takim artystą, który rzetelnie podchodził do tego, co robił. Dzięki temu jest bardzo ceniony przez różne gremia – uściślił Czesław Tarczyński.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *