JELONKA JUŻ NIE MA


W atrakcyjnych wnętrzach muzealnych dworku Krasińskiego w Złotym Potoku można oglądać wystawę, zatytułowaną “Owady okolic Częstochowy”.

Ekspozycja, powstała ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego, ma na celu ukazanie różnorodności i piękna owadziego świata, okolic naszego miasta, ale także zwrócić uwagę na skutki nierzadko negatywnej ingerencji człowieka w środowisko naturalne.
Wyżyna Częstochowska jest terenem unikalnym, pod względem obecności na niej różnych gatunków zarówno flory, jak i fauny. Dotyczy to także licznych gatunków owadów, z których część jest chroniona, a ich nazwy można znaleźć w “Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”. Niestety czynniki zewnętrzne, związane przede wszystkim z działalnością człowieka powodują, że z roku na rok gatunków owadów jest coraz mniej – zwłaszcza motyle dzienne znajdują się coraz częściej w kategoriach gatunków wymarłych lub zaginionych. Spośród 111 gatunków motyli dziennych, których obecność odnotowano tutaj w ciągu ostatnich 100 lat, 14 wymarło lub nie zostało odszukanych, 12 kolejnych zalicza się do wymierających lub narażonych na wyginięcie.
Charakterystyczną dla częstochowskiego regionu grupę stanowią gatunki ciepłolubne – kserotermiczne (modraszki, kraśnik karyncki). Część z nich wykazuje wyraźne przywiązanie do środowisk piaszczystych. Przykładem może być tutaj skalnik, który do połowy lat 60-tych występował na piaszczystych terenach w paśmie Mirowsko – Bobolickim. Wyginął, kiedy dolina zarosła… sosnami.
Pospolity w Złotym Potoku był w ubiegłym stuleciu największy, polski przedstawiciel chrząszczy, ustawowo chroniony – jelonek rogacz; od 1950 nikt go w okolicach Częstochowy nie widział… Żyją tu za to spokojnie inni jelonkowaci, z bardzo rzadkim w naszym kraju dęboszem.
Wystawa jest okazją do przyjrzenia się z bliska owadom i to takim, z których część żyje jeszcze wokół nas. Wizyta w Dworku będzie na pewno interesującym dopełnieniem wakacyjnego spaceru po częstochowskiej Jurze.

SYLWIA BIELECKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *