Pijmy mleko


Badania statystyczne mówią o gwałtownym spadku spożycia mleka. Pięć lat temu w Polsce jedna osoba wypijała 6 litrów mleka rocznie, w ubiegłym – zaledwie 3 litry.

Temat upowszechniania picia mleka na gruncie częstochowskim podjęło Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, które przy znaczącym wsparciu Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Warszawie zorganizowało 28 listopada br. konferencję pt. „Znaczenie mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci i młodzieży. – Zależy nam na promocji zdrowego stylu życia na co dzień – w domu i w szkole. Dzieci jedzą coraz więcej fast foodów, siedzą przy komputerze. Efekt: mamy coraz więcej młodych ludzi z nadwagą i otyłych, w dodatku mało zaangażowanych w sport. Proponujemy zatem szklankę mleka i jej powrót, już na stałe, do szkoły – mówi przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Bogumił Dobosz.

Cele konferencji przedstawiła Zofia Grzebisz-Nowicka, przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Warszawie. – Opracowaliśmy program „Żyj zdrowo”, w który włączyli się naukowcy. Doktor Aleksandra Cichocka, dietetyk, pracownik naukowy Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przygotowała opracowanie naukowe na temat racjonalnego odżywiania, w którym wyliczyła normy żywieniowe i zapotrzebowanie na witaminy, mikroelementy i inne składniki odżywcze na każdym etapie rozwoju dzieci. Chcemy tę wiedzę propagować w szkołach. To że jest coś smaczne, nie znaczy że jest zdrowe. Dzieci o tym nie wiedzą i dlatego trzeba je i ich rodziców uświadamiać – mówi Zofia Grzebisz-Nowicka.
Podczas konferencji dr Aleksandra Cichocka przedstawiła multimedialne opracowanie tematu: Znaczenie mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci i młodzieży. Wskazywała na choroby będące skutkiem nieprawidłowego odżywiania. – Miażdżyca, niedokrwienność serca, nadciśnienie, cukrzyca typu 2, to niektóre z nich. Dlatego tak istotne jest zapewnianie dzieciom i młodzieży prawidłowej diety i wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania – podkreślała.
Wiedzę o wartościach płynących ze zdrowego odżywiania można przekazywać w atrakcyjny sposób. Pokazały to prezentacje dwóch częstochowskich szkół. Uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych – Adrianna Siniela i Klaudia Rzepka, mówiły o skutkach nadwagi i otyłości.
– Staramy się poprzez naszą szkołę propagować racjonalne żywienie, ale również zasady te stosujemy w swoim codziennym jadłospisie. Czasem każdy ma ochotę na coś mniej zdrowego a nawet niezdrowego, ale jak już się zje coś tuczącego, to trzeba podjąć ćwiczenia – mówią dziewczęta. Z kolei dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Częstochowie, Tomasz Szczygłowski, przedstawił działania realizowane w swojej placówce. – W naszej szkole pracujemy nad uświadamianiem uczniów, staramy się by zrozumieli, że warto dla własnego zdrowia jeść racjonalnie i uprawiać sport – mówi dyr. Szczygłowski.
– Konferencja jest dowodem, że władze miasta, począwszy od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który przyjął patronat nad przedsięwzięciem, po wszystkich radnych, przyklaskują takim inicjatywom. Mamy liczne programy prozdrowotne i profilaktyczne. Również jako lekarz podkreślam wagę karmienia niemowląt piersią, które ma wiele zalet i przekłada się na stan zdrowia dzieci, również w późniejszym, dorosłym wieku – mówi przewodniczący Rady miasta Częstochowy Zdzisław Wolski, który zdradza nam, że mleka pije dużo i codziennie.

Zofia Grzebisz-Nowicka i Bogumił Dobosz. Przekazują podziękowanie zastępcy dyr. Zespołu Szkół Gastronomicznych Elżbiecie Besce (pierwsza z lewej). Obok stoją Adrianna Siniela i Klaudia Rzepka.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *