Częstochowskie MPK – ekologicznie


Na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie niedawno oddano do użytku nowoczesną stację tankowania CNG.

To kolejny proekologiczny krok MPK. Wcześniej przedsiębiorstwo za sprawą stuprocentowej dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach MPK zakupiło 40 prototypowych autobusów hybrydowych i wybudowało nową halę do obsługi autobusów.
Najnowsza inwestycja MPK jest efektem umowy przedsiębiorstwa z Górnośląskim Zakładem Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Firma będzie dostarczać gaz CNG do Częstochowy przez 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln metrów sześciennych ekologicznego paliwa). Razem z budową stacji daje to koszt 52 mln zł.
Na ten moment stacja dostępna jest do użytku wewnętrznego MPK, docelowo (po uzyskaniu stosownych pozwoleń) ma służyć także klientom indywidualnym z zewnątrz. Instalacja składa się m.in z 10 stanowisk z dystrybutorami (dwa do wolnego i osiem do szybkiego tankowania). – Ma także dwie duże sprężarki o wydajności 800 metrów sześciennych na godzinę każda, do tego duży magazyn na 60 butli (jedna ma pojemność 150 l). To jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Polsce – informuje Leszek Piłat, wiceprezes GZOG.
MPK, dzięki środkom unijnym, ma zakupić kolejnych 40 autobusów, tym razem o napędzie diesla, z bardzo bogatym wyposażeniem (klimatyzacja, liczniki pasażerów, interaktywne mapy, dynamiczna informacja pasażerska, biletomaty, usb, wifi i wiele innych). Zadanie kosztować będzie blisko 40 mln zł. Autobusy najpóźniej na wiosnę 2017 roku zaczną wozić pasażerów. Wyprodukuje je firma Solbus Bus&Coach.

Fot: UMCz

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *