Aukcja w Nowym Jorku


6 marca w Nowym Jorku Wiesław Ochman po raz siódmy przeprowadzi aukcję prac, ofiarowanych przez polskich artystów. W realizacji przedsięwzięcia współuczestniczy Stowarzyszenie “Nasza Częstochowa”.

Z roku na rok swoją cegiełkę do budowania dzieła, które nie tylko przyczynia się do wspierania polskiej kultury, ale i promocji naszego kraju za oceanem, dokłada coraz więcej twórców. W tym roku prace na aukcję przekazało aż 80 artystów, uznanych nie tylko w Polsce, lecz i szeroko poza jej granicami. Takie nazwiska jak: Beksiński, Dobkowski, Fałat, Maciąg, Rodziński, Smółka, Mazuś, Łapiński, Gnatowski, Eidrigevicius, Brachmański czy Chromy dobitnie podkreślają rangę całego przedsięwzięcia. Poczesne miejsce, wśród znakomitych dzieł tychże artystów, zajmują obrazy częstochowskich twórców, którzy rokrocznie przygotowują prace na ten cel. Nie zawiedli organizatorów również i tym razem – Jarosław Kweclich, Jacek Pałucha, Cecylia Szerszeń i Stanisław Marek Śledziński – bezinteresownie przekazująć obrazy na zbliżającą się aukcję.
Zbiór prac, który już dotarł do Stanów, prezentuje różne style i kierunki współczesnej sztuki, doskonale dokumentujące osiągnięcia polskich artystów. Są to: oleje, pastele, grafiki, litografie, akryle, rzeźby. Wyboru prac dokonał sam Wiesław Ochman. I to on, tradycyjnie, poprowadzi licytację w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Jest on również pomysłodawcą aukcji, ale w urzeczywistnieniu całego przedsięwzięcia nieoceniona okazała się pomoc Aleksandra Mostowskiego, prezesa częstochowskiej firmy “Komozja”, jednocześnie prezesa Stowarzyszenia “Nasza Częstochowa”, który od początku z całym Stowarzyszeniem, czynnie włącza się w prace na rzecz tego dzieła. Jak sam maestro mówi: bez precyzyjnej, doskonale zorganizowanej pomocy pana Aleksandra, aukcje borykałyby się z ogromem technicznych problemów, które utrudniałyby realizację projektu.
Oczywistym jest świadomość, że powodzenie tak wielkich realizacji zależy od wielu czynników. Prócz oddania artystów-plastyków, Wiesława Ochmana, Stowarzyszenia “Nasza Częstochowa” nie mniej ważne jest ogromne zaangażowanie Polaków w Stanach. – Tu wymienić trzeba panią konsul – Annę Pełkę oraz pana Romualda Dymskiego, którzy jak sam mistrz Ochman podkreśla, zarażają go swoim optymizmem i chęcią działania. To oni swoim przykładem i troską o polską kulturę i sztukę zachęcają rzesze naszych rodaków, mieszkających za oceanem, do aktywnego uczestnictwa w aukcji. Zakup dzieła dla wielu z nich to nie tylko dobra lokata kapitału, ale również gest patriotyzmu i identyfikacja z polską kulturą, wpływanie na jej rozwój i promocję – mówi Aleksander Mostowski.
Do urzeczywistnienia tegorocznej aukcji nie mało przyczynili się sponsorzy. Przedsięwzięcie wsparła firma Goliard z Rudnik oraz firmy z Częstochowy: Komozja, Metal-Union, Optikom-Bis, Polontex, Press Glass i Profil 96 Studio Oprawy Obrazów z Warszawy i Częstochowy.
Tegoroczna aukcja ma mieć również niecodzienny akcent. Na ręce Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej pani Agnieszki Magdziak-Miszewskiej Stowarzyszenie “Nasza Częstochowa” przekaże specjalny dar – popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, dłuta częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory, twórcy słynnych “Rzeźb balansujących” i “Portretu Polaka czasów transformacji”.
Popiersie Paderewskiego jest jednym z elementów symultanicznego pomnika o światowym zasięgu. Jego zmultiplikowane formy znajdują się w miejscach naznaczonych obecnością wielkiego Polaka lub kultywujących jego pamięć. Ideą tego konceptu jest połączenie w całość “kręgu pamięci” Wielkiego Polaka. W 2004 roku jego popiersia umieszczono w: Ambasadzie RP w Waszyngtonie, Konsulacie RP w Chicago, Ministerstwie Kultury w Warszawie, Centrum Paderewskiego we dworze artysty Kąśnej Dolnej pod Tarnowem i Porcie Lotniczym w Bydgoszczy. W latach 2005-2006 planowane jest usytuowanie popiersi: w Kuryłówce na Podolu (miejsce urodzenia Paderewskiego), Morges w Szwajcarii w Towarzystwie im. I. J. Paderewskeigo, Berlinie w Konserwatorium Muzycznym, Strasburgu w Konserwatorium Muzycznym, Wiedniu (miejsce studiów pianisty), Paryżu (debiut europejski artysty), Nowym Jorku, Poznaniu i Krakowie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *