Ciekawi świata na uniwersytecie


180 uczennic i uczniów szkół podstawowych weźmie udział w 5. edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. To jedno ze wspólnych przedsięwzięć Politechniki Częstochowskiej i Urzędu Miasta.

Głównym celem projektu jest rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych, ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych), uczenia się, pracy zespołowej oraz kompetencji w zakresie kreatywności, innowacyjności, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Zajęcia będą realizowane w trzech grupach wiekowych – Odkrywcy (6-9 lat), Poszukiwacze (10-12 lat) oraz Młodzi Naukowcy (13-16 lat). Poprowadzi je kadra dydaktyczna Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki PCz we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy.

Uczestniczki i uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w zajęciach ,,matematyki na wesoło” (gier i zabaw logicznych), drukowania 3D, sitodruku, nauki programowania robotów przez zabawę, design thinking (kreatywnego myślenia), zastosowania kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury czy mechaniki. Dowiedzą się też, czym zajmuje się inżynieria biomedyczna, udadzą się w podróż do wnętrza komputera; poznają też podstawy programowania gier w oparciu o silnik Unity3D v5.

Inauguracja 5. edycji odbyła się 10 października na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Uroczystość otworzyła dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Małgorzata Klimek. Obecny był także m.in. rektor uczelni prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol. Miasto reprezentował z kolei zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Projekt „Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy – zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół podstawowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *