POD PATRONATEM MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, Konkurs promujący czytelnictwo


Czytelnictwo czyni renesansowy zwrot, a sprawiają to liczne inicjatywy i akcje promujące czytanie książek. Jedną z nich jest ogólnopolski konkurs „Wielka Liga Czytelników” (w tym roku czwarta edycja), organizowany z inicjatywy nauczyciela Janusza Pipera z Katowic. Po raz drugi wzięli w nim udział uczniowie regionu częstochowskiego.

Etap powiatowy miał miejsce 28 lutego 2019 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, który sprawował pieczę nad przebiegiem konkursu w powiatach: częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim i myszkowskim oraz miastem Częstochowa.
Przez etap szkolny, do którego trzeba było przeczytać minimum siedem z dwudziestu wytypowanych do konkursu książek, przeszło setki dzieci. By wejść do etapu powiatowego trzeba było zdobyć minimum 80 procent prawidłowych odpowiedzi z testu o wytypowanych książkach – mówi organizatorka konkursu z ramienia RODN „WOM” Anna Hillar.
Do etapu powiatowego przystąpiło 14 drużyn starszych i 15 młodszych. Do etapu wojewódzkiego przeszli ci, którzy uzyskali minimum 80 procent poprawnych odpowiedzi z testu, czyli 120 punktów. Młodsze dzieci musiały dobrze poznać treść jednej z książek z serii „Zaginione skarpetki”, starsze „Niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego – dodaje A. Hillar.
Konkurs rozwija czytelnictwo w całych rodzinach, bowiem dzieci przygotowują się do testów wspólnie z rodzicami i dziadkami, a także nauczycielami. – W konsekwencji książki czytają wszyscy, a konkurs doskonale wypełnia swą misję popularyzowania czytelnictwa. To oczywiście rozwija intelekt i wyobraźnię, skłania też do współzawodnictwa, ale pozytywnie wpływającego na doskonale umiejętności i poszerzanie wiedzy. Zwiększa się liczba placówek uczestniczących w konkursie, co ułatwia nasz Ośrodek, gdyż jest łatwiejszy i szybszy dojazd – mówi wicedyrektor RODN „WOM” ds. Bibliotek Pedagogicznych Renata Lipniewska.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie szybko zakończyli test. – Pytania były bardzo szczegółowe, a sprawdzian miał aż pięć stron. Musieliśmy wiedzieć w jakiej piżamie spali bohaterowie, czy o której godzinie była pobudka. Mamy nadzieję, że udało się nam przejść ten etap pozytywnie – mówią Stefan Bandurski, Joanna Frej, Wojciech Smolarek. Oczywiście uczniowie lubią czytać książki, szczególnie przygodowe. Ze swych ulubionych lektur wymieniają serię publikacji Zbigniewa Nienackiego, ,,Awanturę o Basię” Kornela Makuszyńskiego czy ,,Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. – Książka wprowadza nas w inny świat, pobudza wyobraźnię. Za czytelnictwo już w pierwszej klasie dostałem nagrodę – zdradza nam Stefan.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *