Tablica ku czci żołnierzy AK


9 października 2023 roku w Leśniczówce Dębowiec w Gminie Poraj w powiecie myszkowskim uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową w hołdzie żołnierzom AK oraz powojennych organizacji konspiracyjnych śp. plut. Wiesława Purzyckiego zamordowanego przez funkcjonariuszy UB 22 kwietnia 1948 r w leśniczówce Dębowiec.

Uroczystość zaczęła się od Mszy Świętej w intencji Purzyckiego i jego rodziny, odprawiona przez ks. Mariana Dudę. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej złożono wieńce.  W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz oraz Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak i Burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski, kombatanci i młodzież szkolna. Wicewojewoda Magdziarz w imieniu Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm – Szymona Giżyńskiego na ręce organizatorów wydarzenia przekazał podziękowanie za trwanie w wartościach i poszanowanie pamięci o polskich bohaterach. 

Wiesław Purzycki w czasie okupacji niemieckiej służył w Armii Krajowej. Nie złożył broni, po 1945 roku i. W 1946 roku na czele 30-osobowego oddziału w Kuczborku w powiecie Mława dokonał rewizji urzędów poczty i gminy oraz zdobył w walce posterunek milicji. Zajmował się ochroną ludności. Zginął 22 kwietnia 1948 roku. Został zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w mieszkaniu swojej matki. Miał 24 lata. Miejsce spoczynku Bohatera do dziś jest nieznane.

fot. Krzysztof Kucharski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *