Milion złotych szczęścia dla Cynkowa


Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Cynków oficjalnie przekazany.

8 października 2022 roku społeczność Cynkowa w gminie Koziegłowy wraz zaproszonymi gośćmi świętowała uroczyste przekazanie nowego ratowniczo-gaśniczego wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Cynkowie. – Ten samochód kosztował prawie milion złotych. I to jest wasze milion złotych szczęścia, bo na ten wóz czekaliście bardzo długo – powiedział do strażaków OSP Cynków i mieszkańców wojewódzki komendant PSP w Katowicach, nadbrygadier Jacek Kleszczewski.
Rozpoczęcie ceremonii poprzedziła uroczysta Msza Święta, zgodnie z tradycją strażacką, i w myśl powiedzenia – Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Eucharystię koncelebrowali: kapelan strażaków ks. kanonik Kazimierz Świerdza oraz proboszcz parafii w Cynkowie ks. Zygmunt Furgoł. Poświęcenia wozu dokonał ks. Kazimierz Świerdza. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono zmarłych druhów.

W uroczystości,  uczestniczyli: Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Redaktor Naczelna ,,Gazety Częstochowskiej Urszula Giżyńska reprezentująca Szymona Giżyńskiego Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Mariusz Trepka,  Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Beata Kocik – Radna Sejmiku Śląskiego, Komendant Wojewódzkiemu PSP w Katowicach nadbrygadier Jacek Kleszczewski,  Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie brygadier Sergiusz Wiśniewski, Przewodnicząca Rady GiM Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka.  

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Benz Atego z napędem na cztery koła przekazany OSP w Cynkowie kosztował 989 000 zł. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dofinansowało go kwotą 400 000 zł, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – 150 000 zł, a Gmina i Miasto Koziegłowy wyasygnowała 439 000 zł.

Przed uroczystym przekazaniem samochód przeszedł już swój chrzest bojowy biorąc udział w 20 akcjach związanych z miejscowymi zagrożeniami. W 2022 roku strażacy z OSP Cynków wyjeżdżali do interwencji w sumie 50 razy.

W jednostce z Cynkowa jest 21 druhów mających uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczych. Młodzieżowa Drużyna Ratownicza liczy również 21 osób. OSP Cynków, we współpracy z Komenda Powiatową PSP w Myszkowie oraz Gminą i Miastem Koziegłowy, prowadzi cykl zajęć z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi, tzw. Poligon Małego Strażaka, finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. Uczestniczą w tym projekcie druhowie i druhny MDP z terenu Gminy Koziegłowy.

Strażacy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu samochodu. Zaproszeni goście w swoich przemówieniach dziękowali druhom za ich ofiarną i bezinteresowną służbę, gratulując jednocześnie nowego sprzętu. Po poświęceniu pojazdu przez  księdza kanonika Kazimierza Świercza nastąpiło przekazanie kluczy do samochodu oraz symboliczne przecięcie wstęgi. Na podsumowanie uroczystości pokaz musztry zaprezentowała wspaniała orkiestra młodzieżowa z Pińczyc.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *