W najbliższych dniach na Jasnej Górze


W najbliższych dniach na Jasnej Górze: Forum Świeckich „Impuls”- już jutro początek (5-7 XI), 38. Pielgrzymka Kolejarzy (6-7 XI)

 

„O Kościele bez znieczulenia” dyskutować będą na Jasnej Górze w dniach 5-7 listopada uczestnicy Forum Świeckich „Impuls”.

Spotkanie wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich. W programie znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa. Forum organizuje Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

„Te trzy listopadowe dni zgromadzą w Sali Papieskiej na Jasnej Górze grono osób – świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych eklezjalnych środowisk, którzy celebrując Kościół jako wspólnotę, podejmą wezwania papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania w proces synodalny” – napisali organizatorzy.

– Bardzo chciałbym, aby na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele wielu kościelnych środowisk – osoby o różnych wrażliwościach, czasami odmiennym spojrzeniu na rozmaite aspekty życia Kościoła, ale gotowe do dialogu i wspólnej troski o przyszłość chrześcijańskiej wspólnoty – mówi prof. Aleksander Bańka, jeden z organizatorów. – Wierzę, że będzie to wspaniały czas słuchania wystąpień i wykładów, wspólnej debaty w panelach dyskusyjnych, kuluarowych rozmów i wymiany doświadczeń, a przede wszystkim – czas wzajemnego słuchania się i budowania przyjaznych relacji w duchu synodalnej wizji wspólnej drogi, do której zaprasza nas papież Franciszek – dodaje.

Podczas trzydniowego spotkania pojawi się m.in. debata na temat miejsca i roli kobiety w Kościele, ewangelizacji młodzieży czy panel dyskusyjny poświęcony perspektywom Kościoła.

Forum rozpocznie w piątek 5 listopada Msza św. o godz. 11.00 celebrowana przez bp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

W pierwszym dniu o świeckich w Kościele mówić będzie ks. Grzegorz Strzelczyk (godz. 14.00), natomiast ks. Przemysław Sawa podejmie temat „Świeccy a ewangelizacja” (godz. 16.00).

O godz. 18.00 zaplanowano panel dyskusyjny: „Polska droga eklezjalna – prognozy, zagrożenia, nadzieje”, który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: Tomasz Terlikowski, Zbigniew Nosowski, Judyta Syrek. Wieczorną sesję zakończy o godz. 19.00 świadectwo Karola Sobczyka: „Moja droga do ekumenizmu”.

W sobotę, 6 listopada, Forum rozpocznie się o godz. 9.00. Zapanowano wystąpienie Michała Jelenia „Pozyskać młodych”, a o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia mówić będzie Piotr Abramczyk.

Sobotnią sesję popołudniową o godz. 14.00 rozpocznie panel dyskusyjny: „O Kościele bez znieczulenia”, który poprowadzi Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie, a udział wezmą: bp Adrian Galbas, bp Artur Ważny i bp Andrzej Przybylski. Po panelu o godz. 16.00 wystąpi o. Wit Chlondowski OFM z refleksją: „Duszpasterska troska o osoby homoseksualne (pytania, perspektywy, wyzwania)”.

O godz. 18.00 rozpocznie się kolejny panel dyskusyjny: „Kościół jest kobietą”, który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek, Weronika Kostrzewa. O godz. 19.00 osobistym świadectwem: „Moja droga do braterstwa chrześcijan” podzieli się Łukasz Wilczyński.

W niedzielę, 7 listopada, przed południem (od 9.00) zaplanowano dwa wystąpienia: Jacka Pulikowskiego o „Kościele na małżeńskim polu minowym” oraz Jacka Weigla „Od dziecka do biznesmena, czyli edukacja z wartościami”. W części popołudniowej (od 14.00 ) zaplanowano wykład Antoniego Tompolskiego: „CHARIS, czyli co nam wszystkim chce powiedzieć papież Franciszek”.  Obrady zakończy podsumowaniem o godz. 15.00. prof. Aleksander Bańka

Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą o godz. 11.00 w kaplicy Matki Bożej (w piątek przewodniczył jej będzie bp Adrian Galbas, w sobotę bp Artur Ważny, a w niedzielę  bp Andrzej Przybylski).

Spotkanie jest zaplanowane zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową i transmisję na jasnogórskim YouTube a także w Radiu Jasna Góra. Konferencje będą się odbywały w Sali Papieskiej.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, choć organizatorzy szczególnie zapraszają osoby aktywnie włączające się w życie Kościoła, związane z ruchami czy wspólnotami religijnymi.

Szczegóły na stronie: www.forum-impuls.pl.

Pod hasłem: „Wszystko postawiłem na Maryję” odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 6 -7 listopada 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy.

Będzie też czasem dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, jego nauczanie i świadectwo życia. W duchowej łączności z uczestnikami pielgrzymki będą kolejarze z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier, którzy do czasu pandemii rokrocznie uczestniczyli w jasnogórskich spotkaniach.

Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę, 6 listopada, konferencją prof. Mieczysława Ryby: „Wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu warunkiem naszego miejsca w Europie”. Po nabożeństwie drogi krzyżowej kolejarze i ich rodziny uczestniczyć będą w Apelu Jasnogórskim, Mszy św. i nocnym czuwaniu.

W niedzielę, 7 listopada, zaplanowano m.in. panel: „Jasna Góra ratunkiem i mocą w odnowie wiary narodu polskiego”. Uroczystej Sumie na jasnogórskim Szczycie przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

– Będziemy prosić, by przykład bł. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego wytyczał w naszych sercach i umysłach drogę prawdy i nawrócenia, umacniał naszą wiarę i ufność w moc zawierzenia Maryi. Abyśmy jako wspólnota kolejarska świadczyli o naszej chrześcijańskiej tożsamości” – podkreślają organizatorzy pielgrzymki – Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy.

Święto patronalne kolejarze obchodzić będą tradycyjnie 25 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Mirosława Szymusik/ Izabela Tyras BP @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *