Poznać Stację od środka


OCHRONA ZDROWIA

Dzień Otwarty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, który 7 kwietnia 2010 r przeprowadzono z okazji Światowego Dnia Zdrowia, wzbudził duże zainteresowanie szkół i osób indywidualnych.

Stację zwiedziło ponad stu uczniów z ZS Gastronomicznych, ZS Ekonomicznych i ZS im. B. Prusa, i studentów Akademii im. Jana Długosza oraz kilkadziesiąt osób, które przybyły indywidualnie. Uznanie zyskał atrakcyjny program, przygotowany przez pracowników. Goście z zainteresowaniem słuchali wykładów o praktycznym znaczeniu, jak strategie bezpieczeństwa żywności, chemia w domu, w szkole i w pracy czy szczepienia zalecane dla podróżujących Jeszcze chętniej zwiedzali udostępnione w tym dniu laboratoria PSSE, gdzie zapoznali się ze sposobami badania wody w basenach i kąpieliskach.
UG

Rozmawiamy z Małgorzatą Nowak, kierownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

Dzień Otwarty jest Państwa stałą akcją promocyjną?
– Tradycyjnie włączamy się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które przystąpiły do kampanii akcji „1000 miast 1000 liderów”, tym razem przebiegającej pod hasłem „Człowiek i miasto”. W świecie zgłosiło się do udziału 1313 miast z ponad 120 krajów.

Jaki jest cel kampanii?
– Ma ona wskazać na zagrożenia jakie niesie ludziom miasto. Jest ich bardzo dużo. Nieoszczędne gospodarowanie wodą pitną, choroby zakaźne, niszczenie i zła obróbka żywności, hałas, zanieczyszczenia środowiska. Dużym problemem jest również urbanistyka – im większe aglomeracje, tym więcej barier dla niepełnosprawnych.
Naszym zadaniem jest zwracanie decydentom uwagi na te zagrożenia oraz zapobieganie im.

Jaką tematykę przygotowaliście na Dzień Otwarty?
– Każda sekcja pracowała program, informujący o własnej działalności na rzecz ochrony mieszkańców. Epidemiologia o tym jak zapobiegać przed chorobami za granicą – wskazano na wagę szczepień ochronnych. Higiena komunalna informowała o bezpiecznym korzystaniu z wody w akwenach; higiena pracy – o bezpiecznej pracy, ale i o etykietach artykułów spożywczych. Cieszy nas zainteresowanie akcją. Przypuszczam, że będziemy musieli częściej ją powtarzać.

Czy z edukacją ochrony zdrowia wychodzicie Państwo do szkół i zakładów pracy?
– Nie nastawiamy się stricte na edukację, aczkolwiek przy każdej kontroli w zakładach pracy nie tylko wskazujemy co jest złe i nieprawidłowe, ale zwracamy uwagę na przyczyny błędów i informujemy jak ich uniknąć. Nie jesteśmy tylko od wystawiania mandatów, ale jeśli ktoś nie stosuje się do zaleceń, to niestety musimy posunąć się do restrykcji.

Co najistotniejszego wypływa z Dnia Otwartego?
– To że mówi się o Światowych Dniach Zdrowia, które pokazują newralgiczne problemy świata. Mamy nadzieję, że skłoni to do zastanowienia.
Jesteśmy jedyną instytucją, która ma wpisaną promocję zdrowia. Do Światowych Dni Zdrowia przystępujemy co roku. W ubiegłym była konferencja na temat antykooporności. Teraz na nasz apel odpowiedziało ponad 70 placówek. Przeprowadziły ciekawe i urozmaicone programy dla uczniów. Do obchodów włączył się Urząd Miasta. zorganizował konferencję na temat starości, a w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM konferencja dla nauczycieli. Częstochowa jest niezwykła, pionierska i aktywna.
Dziękuję za rozmowę.

Pracownicy PSS-E przygotowali prezentacje i wykłady dotyczące działalności Inspekcji Sanitarnej. Na zdjęciu: Anna Nita z, Dorota Jasiak, Iwona Parandyk i Magdalena Wypych z Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *