Lepiej widoczni


Bądź mądry przed szkodą, a nie po szkodzie

W ubiegłym roku na ponad 5,5 tysiąca dzieci było ofiarami wypadków drogowych. 156 zginęło pod kołami samochodów. Statystyki przewidują, że w obecnym zabójcze żniwo będzie jeszcze większe. Obliczono, że liczba wypadków z udziałem dzieci sięgnie ponad sześciu tysięcy. Co zrobić, by zminimalizować zagrożenie dzieci na drodze? Znana aktorka Dorota Stalińska przekonuje: stosować odblaski fluorescencyjne.

Przyczyną wypadków często jest słaba widoczność pieszych na drodze. Wieczorem postać czy pojazd nie uzbrojony w odblaski staje się całkowicie niewidoczny. – Elementy odblaskowe na ubraniach, teczkach, rowerach, kaskach zdecydowanie zwiększają widoczność, a tym samym bezpieczeństwo. Odbite światło sygnalizuje bowiem kierowcom, że na trasie jest pieszy lub rowerzysta – mówi Ryszard Majer, dyrektor Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Częstochowie, które podjęło temat zwiększenia bezpieczeństwa dzieci na drogach. W Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczyciel „WOM” ŚlCZP przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Policji pracownicy Centrum zorganizowali edukacyjną konferencję „Odblaskowe dziecko”. – Chcemy zwrócić uwagę problem bezpieczeństwa dzieci na drodze. Edukacja i idąca w ślad za nią profilaktyka zawsze przynoszą pozytywne efekty – mówi organizatorka przedsięwzięcia Agata Polak. W konferencji wzięli udział nauczyciele i uczniowie – łącznie ponad 150 osób, a pokazową lekcję na temat bezpieczeństwa na drodze i konieczności stosowania odblasków przeprowadziła aktorka Dorota Stalińska.
Pani Dorota od blisko dziesięciu lat poprzez swoją Fundację „Nadzieja” realizuje działania zmierzające do zmniejszenia przeraźliwych statystyk ofiar wypadków drogowych. – Dwa razy miałam wypadek samochodowy. Cudem z nich wyszłam. Po drugim dostałam olśnienia, że to wskazanie od Pana Boga, by rozpocząć pracę edukacyjną. Postanowiłam uświadomić wszystkim jak bardzo wiele w kwestii bezpieczeństwa zależy od nas samych – wyjaśnia. – Nie wstydzie się i obklejajcie się odblaskami. Najważniejsze jest życie i zdrowie niż to, czy koledzy będą się śmiać. Odblaski to lepsza widoczność. Promujcie modę na odblaski – kierowała przesłanie do dzieci.
Ekspresyjny wykład aktorki oraz edukacyjny film o pozytywnych skutkach stosowania odblasków przyniosły skutek. Uczniowie deklarowali, że będą zakładać odblaski na rowery, rolki, kaski i ubrania oraz przekonywać do tego kolegów. Również nauczyciele wychodzili z przeświadczeniem promowania odblasków. – W szkole przeprowadzimy lekcje na ten temat. Ale tematyka nie jest dla nas nowa. Nasi uczniowie zobowiązani są do noszenia odblasków na tornistrach, które otrzymujemy od współpracującej z palcówką firmy Statoil. Prowadzimy również stałe zajęcia z komunikacji, na których szczegółowo omawiamy zasady poruszania się na ulicy – mówi nauczycielka Urszula Pianka-Panek ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Częstochowie.
Temat bezpieczeństwa na drogach podczas konferencji omówiły również policjantki Miejskiej Komendy Policji – mł. asp. Barbara Klimczak z Wydziału Ruchu Drogowego i Agnieszka Furgalska. – W Częstochowie w ubiegłym roku były dwa śmiertelne wypadki z udziałem dzieci do 14. roku życia, 96 doznało obrażeń ciała. Na polskich drogach natomiast zginęło 5590 osób, w tym 156 dzieci do 14. roku życia. Rannych było 5771 dzieci. Niestety województwo śląskie ma jedną z najwyższych statystyk w kraju – mówi Agnieszka Furgalska. – Prowadzimy stałą prewencję w szkołach na temat bezpieczeństwa na drodze. Uczestniczymy w lekcjach teoretycznych i praktycznych, organizujemy prelekcje. Ponadto realizujemy programy profilaktyczne – „Razem bezpieczniej”, „Bezpieczna Częstochowa”, „Bezpieczny rowerzysta”. Stale propagujemy odblaski, które najczęściej rozdajemy na festynach – dodaje Barbara Klimczak.
W Polsce zgodnie z prawem drogowym odblaski są obowiązkowe. Niestety, nie wszyscy przestrzegają prawa.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *