Akademia w Częstochowie


Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej częstochowska Wyższa Szkoła Pedagogiczna otrzymała nazwę: Akademia imienia Jana Długosza w Częstochowie. Pierwsze sejmowe czytanie projektu stosownej ustawy odbyło się, 15 czerwca 2004 roku, w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Wcześniej, konsultacje dla poparcia wniosku, z przedstawicielami wszystkich Klubów Poselskich przeprowadził poseł Ziemi Częstochowskiej Szymon Giżyński, co skutkowało jednogłośnym przyjęciem projektu ustawy przez Wysoką Komisję. W tej sytuacji głosowanie w Sejmie 1 lipca br. było już tylko formalnością – posłowie przygniatającą większością byli za.
Poniżej drukujemy pełny tekst wystąpienia posła Szymona Giżyńskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, wygłoszonego podczas plenarnej debaty Sejmu, 30 czerwca br. z całkowitym poparciem dla idei utworzenia w Częstochowie Akademii imienia Jana Długosza. R

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej częstochowska Wyższa Szkoła Pedagogiczna otrzymała nazwę: Akademia imienia Jana Długosza w Częstochowie. Pierwsze sejmowe czytanie projektu stosownej ustawy odbyło się, 15 czerwca 2004 roku, w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Wcześniej, konsultacje dla poparcia wniosku, z przedstawicielami wszystkich Klubów Poselskich przeprowadził poseł Ziemi Częstochowskiej Szymon Giżyński, co skutkowało jednogłośnym przyjęciem projektu ustawy przez Wysoką Komisję. W tej sytuacji głosowanie w Sejmie 1 lipca br. było już tylko formalnością – posłowie przygniatającą większością byli za.
Poniżej drukujemy pełny tekst wystąpienia posła Szymona Giżyńskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, wygłoszonego podczas plenarnej debaty Sejmu, 30 czerwca br. z całkowitym poparciem dla idei utworzenia w Częstochowie Akademii imienia Jana Długosza.

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Myślę, iż panie i panowie posłowie z przyjemnością procedują taką ustawę jak ta: dotycząca zmiany nazwy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. To skądinąd w praktyce sejmowej duża rzadkość – ustawa w swych zamierzeniach i skutkach całkowicie oczywista i niekontrowersyjna, do tego jeszcze przynosząca same pożytki i satysfakcje.
Projekt ustawy nie jest konceptem rządowych czy innych centralno-warszawskich legislatorów. On narodził się w Częstochowie w najszerzej pojętym środowisku, na dzisiaj jeszcze, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i jest wyrazem jego w pełni uzasadnionych ambicji popartych pokaźnym, także w ogólnopolskiej skali, dorobkiem powstałym dzięki dalekosiężnym celom oraz konsekwentnej i sumiennej pracy.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pomysł obrania sobie za patrona częstochowskiej akademii Jana Długosza to również geniusz miejsca. Częstochowa dla większości Polaków jest najważniejszym miejscem kultu religijnego w kraju, dla wszystkich zaś zwornikiem narodowych i patriotycznych imponderabiliów. Znakomicie oba te motywy spaja postać księdza Jana Długosza. Związany z ziemią częstochowską, tu się urodził w pobliskiej Brzeźnicy, tutaj przez lat kilka był proboszczem fary w Kłobucku. Najwybitniejszy pisarz polskiego średniowiecza, jeden z najwybitniejszych kronikarzy – europejskiego. Wielki polski patriota, mądry i dalekowzroczny wychowawca królewskich synów Kazimierza Jagiellończyka, nieugięty obrońca polskich interesów przed Niemcami podczas tzw. pokoju toruńskiego w 1466 r.
Przybierając sobie imię Jana Długosza właśnie, częstochowska akademia – co jest budujące – podejmuje godne i poważne zobowiązania. To nic innego jak państwowotwórcza misja akademii, by jej mury opuszczali mądrzy, dobrze wykształceni polscy patrioci, by jej progi przekraczali wszyscy ci, którzy u wrót dorosłego życia takich wartości poszukują.
Sporo już poczyniono. Wzmocniono struktury czterech wydziałów uczelni: filologiczno-historycznego, matematyczno-przyrodniczego, pedagogicznego oraz wychowania artystycznego. Chlubi się przyszła akademia nowoczesną, bogatą w zbiory biblioteką, świetnym, liczącym się w Polsce wydawnictwem, w znaczącej mierze dziełem nieodżałowanej pamięci dyrektora Stanisława Podobińskiego, czy też profesjonalnym obserwatorium astronomicznym. Liczne, organizowane w ostatnich latach, międzynarodowe konferencje naukowe zauważono w środowiskach uczonych Europy i świata. Jeszcze liczniejsze były konferencje i seminaria naukowe w składzie krajowym udatnie wzbogacające dorobek nauki polskiej. Mocną kartą środowiska uczonych przyszłej częstochowskiej akademii są owocne i regularne kontakty międzynarodowe, w tym współpraca z ośrodkami uniwersyteckimi z państw sąsiadów Polski, i to wszystkich, ale także z kilkoma uniwersytetami we Francji, Włoszech, Danii, a także w Argentynie, a nawet w kilku państwach afrykańskich.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pracownicy naukowi i studenci przyszłej akademii z poświęceniem i oddaniem pracują na rzecz lokalnej społeczności. Mając świadomość, iż dziedziczą ponad 30-letnią tradycję wyższej szkoły humanistycznej w Częstochowie, zakładają bądź współtworzą rozmaite, ale zawsze ważne i potrzebne stowarzyszenia i towarzystwa, dla przykładu: Stowarzyszenie Polska-Francja, oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Częstochowskie Towarzystwo Naukowe, Częstochowski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Towarzystwo Miłośników Astronomii i wiele, wiele innych. Dwa prestiżowe, bardzo dobre i atrakcyjne kierunki magisterskie – wychowania muzycznego i wychowania plastycznego – integrują środowiska artystycznego ziemi częstochowskiej.
W częstochowskiej – myślę, że prawie w przeddzień zmiany nazwy – WSP studiuje 16 tys. studentów, co wśród ponad 30 państwowych i prywatnych uczelni w województwa śląskim daje bardzo wysoką, bo aż czwartą lokatę.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Częstochowa, miasto większe od kilku stolic obecnych województw, tak bardzo bezwzględnie i z premedytacją pokrzywdzone w wyniku, dziś już wiadomo, jak wybitnie nieudolnej reformy administracyjnej z 1998 r., chce uniwersytetu, państwowego uniwersytetu. To cel realny i myślę, że w obecnych uwarunkowaniach cywilizacyjnych perspektyw Częstochowy i całego regionu – niepodważalnie priorytetowy. Całe środowisko – za kilka dni, mam nadzieję, będziemy mówić – niedawnej WSP, a teraz akademii Długoszowej, tą drogą od lat wytrwale i wiernie podąża. Werdykt sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jednogłośnie sytuujący w Częstochowie Akademię imienia Jana Długosza te aspiracje potwierdza.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z satysfakcją i z sympatią popiera projekt ustawy i takoż będzie głosować za. Dziękuję uprzejmie.
SZYMON GIŻYŃSKI

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *