Wernisaż wystawy o uzdrowiskach kresowych


   Pawilon Higieniczny Wystawy Krajowej w stylu secesyjnym z 1909 roku gości wystawę poświęconą 6 polskim przedwojennym uzdrowiskom kresowym. 5 z nich obecnie znajduje się na terytorium Ukrainy w okolicy Lwowa: Szkło, Lubień, Morszyn, Truskawiec, Niemirów, a Druskieniki nad Niemnem na Litwie. Zdaniem organizatorów budynek ten, znajdujący się w Parku Staszica, należący do Muzeum Częstochowskiego, ze względu na swoją genezę jest bardzo odpowiednim dla tej wystawy miejscem. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę 1 kwietnia br. Nie  był to primaaprilisowy żart, jednakże wydarzeniu towarzyszyły pewne humorystyczne motywy. Wernisaż zgromadził około 80 zainteresowanych osób.

 

Jak przyjęto w zwyczaju, na początku dyrektor Muzeum, Katarzyna Ozimek przywitała przybyłych gości i skierowała do nich słowa podziękowania za realizację wystawy, którymi byli:

– Tomasz Kuba Kozłowski, kurator wystawy, pracownik warszawskiego Domu Spotkań z Historią, kolekcjoner licznych gromadzonych przez kilkadziesiąt lat artefaktów związanych z historią polskich uzdrowisk, które udostępnił dla potrzeb wystawy, autor tekstów opisujących wystawę;

– dr Marcin Gapski, z-ca dyrektora Muzeum  Narodowego w Lublinie ds. Muzeów Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, również kurator tej wystawy;

– dr Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią;

– dr Ryszard Stefaniak, z-ca Prezydenta Miasta Częstochowy;

– Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą Polonika;

Jako partner wystawy wymienione zostało także Muzeum Ziemi Przemyskiej. Wyżej wymienieni krótko zabrali głos tytułem powitania i podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację wystawy, w szczególności dla dr Piotra Kuźnika, częstochowskiego stomatologa, kolekcjonera dawnych sprzętów medycznych, który również udostępnił wystawie swoje eksponaty. Po tej bardzo oficjalnej części mikrofon na dłużej przejął T. K. Kozłowski. Na początku nawiązał do kresowej tematyki wystawy oraz wydarzenia, które odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie: na Jasnej Górze akurat odbywała się pielgrzymka środowisk kresowych. Następnie oprowadził zebranych po wystawie przez około godzinę czasu opowiadając o uzdrowiskach i prezentowanych eksponatach, tudzież bardzo licznych rycinach, ilustracjach, cytatach, zdjęciach, pocztówkach, okraszając je obficie ciekawostkami oraz dowcipnymi historiami.

Bardzo zasadnym będzie zwiedzenie wystawy połączone z oprowadzeniem kuratorskim T. K. Kozłowskiego. Terminy oprowadzeń oraz daty innych wydarzeń towarzyszących publikowaliśmy na stronie internetowej Gazety Częstochowskiej, są także dostępne na stronie www Muzeum Częstochowskiego czy też na plakatach w obiektach Muzeum.

Maciej Świerzy

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *