Aktywni koziegłowscy seniorzy


Centrum Aktywnego Seniora” w Koziegłowach, które działa przy Koziegłowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, utworzone zostało w ramach projektu dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” Edycja 2022, a jego głównym założeniem jest promowanie nowych rozwiązań na rzecz motywowania seniorów dla zachowania aktywności i wolontariatu.

 

Powołany z pośród uczestników zadania 10-osobowy Zespół Centrum przeszkolonych wolontariuszy, organizuje spotkania dla seniorów w siedzibie KUTW w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. Podczas spotkań wymieniają się doświadczeniami, przekazują wiedzę i umiejętności, integrują, a przede wszystkim wspólnie spędzają czas. Poza zajęciami kulinarnymi i komputerowymi, dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia manualne: makramy, robótki ręczne, rękodzieło, a także język angielski, relaksacja i zdrowie oraz zajęcia plastyczne.

Dzięki projektowi, 50 seniorów uczestniczyło już w zajęciach z psychologiem, w wyjazdowych zajęciach pod hasłem edukacja sportowa dla seniora w terenie, w wyjazdowych zajęciach kulinarnych ,,Znajdź czas na smak – odkryj radość w kuchni”, które odbyły się na terenie ośrodka wypoczynkowego ,,Strzechowisko” w Aleksandrii w gminie Konopiska. ,,Na szlaku tradycji pasterza i koronki”, wyjazdowe warsztaty, których tematem było rękodzieło i prace pasterskie, zrealizowane zostały w Centrum Koronki Koniakowskiej i Centrum Pasterskim w Koniakowie.

„Z tradycją w tle”, pieczenie chleba odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Zacisze” w Brzezinach koło Niegowy. „Od płatka do kwiatka – rodzima tradycja”, to warsztaty, na których uczestnicy zapoznali się z materiałem, wzornictwem, kolorystyką oraz własnoręcznie wykonali kwiaty i bukiety kwiatowe.

W listopadzie zaplanowane są warsztaty ceramiki i warsztaty „Kompozycje świąteczne – kwiatoterapia” Giełda naszych prac – czyli podsumowanie projektu odbędzie się 11 grudnia, w domu kultury w Koziegłowach. Uczestnicy pochwalą się osiągnieciami i rezultatami i zadania. Przygotowana zostanie prezentacja zdjęciowa dokumentująca realizowane działania. W tym dniu uroczyście podsumowana zostanie również już prawie 11-letnia działalność Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

www.kozieglowy.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *