WYKUP MIESZKAŃ KOMUNALNYCH W CZĘSTOCHOWIE / Pohorecka: „Mogliście pomóc, ale nie chcieliście”


22 lutego br. na sesji Rady Miasta Częstochowy po raz drugi pod głosowanie stanął projekt uchwały obywatelskiej w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasto Częstochowa ich najemcom oraz warunków udzielania bonifikat i ich wysokości. I po raz drugi rządząca w Częstochowie Lewica – Sojusz lewicy Demokratycznej, Platforma Obywatelska i Wspólnie dla Częstochowy – zagłosowała przeciw mieszkańcom. A chodzi o uchwałę obywatelską, przygotowaną przez Obywatelski Komitet Mieszkańców, pod którą podpisało się przeszło 1300 częstochowian.

 

 

Warto wrócić do historii problemu. W 2019 roku radni SLD, PO i WdC poprzez swoje głosowanie zmienili obowiązującą w Częstochowie od 2013 roku uchwałę o wykupie lokali komunalnych po preferencyjnych cenach, przeznaczonych dla lokatorów, którzy wnieśli swój wkład pieniężny w remont mieszkań, często odbieranych w opłakanym stanie, spłacili kredyty. Uchwała z 2019 roku pozbawiła ich prawa skorzystania z należnej ulgi. Co więcej, wielu lokatorów po złożeniu wniosków o wykup na decyzje magistratu czekało nawet dwa lata i nie doczekało się. Dlaczego? Bo 2019 roku Rada Miasta głosami SLD, PO i WdC wprowadziła nowe zasady wykupu i znacząco zmniejszyła wysokość bonifikat. Tym samym skrzywdziła wielu mieszkańców, wykluczając ich i pozbawiając prawa do skorzystania z należnej im ulgi, bo odłożone przez lata pieniądze nagle stały się niewystarczające.

W odpowiedzi mieszkańcy założyli Obywatelski Komitet Mieszkańców i napisali uchwałę obywatelską, która skrzywdzonym ludziom miała przywrócić utracone prawo do skorzystania z należnej (czyli większej) ulgi. Podpisało się pod nią 1300 osób. Jednak służby prezydenta dopatrzyły się kilku sfałszowanych podpisów (były to podpisy żony za męża czy dzieci) i uchwałę odrzucono. Co więcej, sprawę fałszywych podpisów prezydent zgłosił do Prokuratury, a Sąd osoby, które złamały prawo ukarał grzywną.

Obecnie uchwała stanęła po raz drugi pod głosowanie. I mimo apelowania radnych Prawa i Sprawiedliwości do radnych Lewicy o rozsądek i sprawiedliwość dla pokrzywdzonych mieszkańców, Rada głosami Lewicy uchwałę odrzuciła.

Zadziwiający był głos byłego radnego PiS Artura Gawrońskiego, aktualnie związanego z ugrupowaniem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – Wspólnie dla Częstochowy. Gawroński stwierdził, że uchwała jest zła, bo segreguje ludzi. – Tu jest zapis o tym, że mieszkania po preferencyjnych ulgach będą mogli wykupić tylko nieliczni mieszkańcy – stwierdził Garoński. Zachęcał przy tym, aby odłożyć projekt na później, aby zajęła się nim nowa Rada.

Ta ocena spotkała się pochwałą wiceprezydenta Piotra Grzybowskiego i sprzeciwem radnych PiS. Beata Struzik dobitnie podkreśliła, że to błędna interpretacja. – Procedowana uchwała ma na celu przywrócenie sprawiedliwości osobom, których skrzywdzono. Przywrócenie prawa osobom, które złożyły dokumenty w odpowiednim czasie i których przez lata zwodzono, a w końcu zabrano należne im prawo wykupu lokalu ze stosowaną do ich wkładu zniżką – stwierdziła radna.

Radna Monika Pohorecka z oburzeniem cytowała określenia, z jakimi spotykali się mieszkańcy walczący o swoje prawa. – Oczernianie członków komitetu, że są niemoralni, że chcą ukraść mieszkania – jest naganne. To przecież są mieszkańcy, którzy w od podstaw budowali swoje mieszkania, przez lata odkładali pieniądze na wykup – mówiła. Kierując głos do włodarzy miasta stwierdziła – Mogliście pomóc i uznać uchwałę z wyłączeniem podpisów, które budziły wątpliwości, ale nie chcieliście i to dyskredytuje prezydenta Matyjaszczyka do pełnienia funkcji prezydenta miasta – podsumowała Pohorecka.

A jak głosowali – 11 było za przyjęciem uchwały (głosy radnych PiS i trzy głosy PO, 15 zagłosowało przeciw (SLD, WdC Krzysztofa Matyjaszczyka). Wstrzymała się jedna radna WdC. (poniżej wykaz)

URSZULA GIŻYŃSKA

 

Podziel się:

11 komentarzy

  • Już kiedyś śledzilam ten temat. Jako mieszkaniec Częstochowy to mi się chce płakać jak obecne władze dewastują wszystko co wokół nich się znajduje

   Odpowiedz
   • Tymoteusz pisze:

    Mi też się płakać chce jak widzę na własne oczy co się dzieje, młodzi ludzie wyjezdzają i nie chcą powrotu.

    Odpowiedz
    • Tak czuję się pokrzywdzona ,okradziona z możliwości wykupienia mieszkania z bonifikatą .Jestem sumienną lokatorką która wierzyła że po 50 latach będzie dane mi wyłupić zajmowany lokal.

     Odpowiedz
 • Tymoteusz pisze:

  Bardzo ważny temat, dobrze że pani go porusza. To skandal, żebyśmy my mieszkańcy Częstochowy byli tak pokrzywdzeni.

  Odpowiedz
 • Rządy Matyjaszczyka doprowadziły do tego, że wieloletni mieszkańcy nie mogą wykupić mieszkan, w których od lat mieszkają i placą szybsze.

  Odpowiedz
 • Oglądałam na FB informacje o tym co się dzieje w Częstochowie i jestem tym zbulwersowana. ludzie po tyle lat mieszkają w mieszkaniu i nadal nie mogą wykupić, to przecież złodziejstwo w biały dzień.

  Odpowiedz
 • Patrycja pisze:

  Moja mama jest w takiej sytuacji, wiele nocy nie przesłanych i orzepłakanych, mam już dosyć obecnej władzy która tylko niższy prawdziwego i rodowitego Częstochowianina

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *