Rodzina zastępcza, zamiast domu dziecka


KONFERENCJA W STAROSTWIE

– Wiele osób, nawet z bliskiej rodziny, nie mogło zrozumieć, dlaczego z mężem zdecydowaliśmy się zostać rodziną zastępczą – opowiadała Joanna Bielawska podczas konferencji promującej ideę rodzicielstwa zastępczego, która odbyła się dzisiaj w Starostwie Powiatowym. – Ludzie dziwili się, że w sytuacji, gdy oboje pracujemy i wychowujemy dwóch własnych synów chcemy wziąć sobie na głowę “dodatkowe kłopoty”. Usłyszeliśmy wiele “argumentów” mających na celu zniechęcenie nas do tego pomysłu. Ostrzegano nas, że przyjęte dzieci mogą zrobić nam krzywdę, że nie wiadomo, co z nich wyrośnie itp. A przecież żaden rodzić też nie może zagwarantować, że jego biologiczne dziecko wyrośnie na dobrego, porządnego człowieka.

Joanna Bielawska (pracuje jako pedagog i pełni mandat radnej powiatowej) od lipca br. opiekuje się nie tylko swoimi biologicznymi synami, ale także dwoma chłopcami: cztero- i ośmioletnim, dla których jest rodziną zastępczą. Uczestnikom konferencji opowiedziała, jak wygląda dzień w jej domu, jakie trudności musiała przezwyciężyć, jak zareagowali jej synowie na nowe dzieci, jak mali chłopcy przystosowywali się do życia w rodzinie zastępczej.
Słuchający nie mieli wątpliwości, że nie żałuje podjętej decyzji i jest szczęśliwa, że może podzielić się z innymi tym, co ma ona i jej rodzina: miłością, ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa.
Wśród blisko stu osób uczestniczących w konferencji zorganizowanej pod patronatem starosty częstochowskiego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie byli m.in. wicewojewoda śląski Artur Warzocha, wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Stawiarski, członkowie Zarządu Powiatu: Henryk Kasiura i Jan Miarzyński, przedstawiciele władz gmin z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego, dyrektorzy domów dziecka, pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, pracownicy socjalni, przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych, rodziny zastępcze wraz z podopiecznymi oraz kandydaci na rodziców zastępczych. Mówiono o konieczności odchodzenia od instytucji domu dziecka poprzez zwiększanie liczby rodzin zastępczych, o formach pomocy tym rodzinom, o niepełnosprawności dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu. Obrady toczyły się w sali udekorowanej pracami dzieci z rodzin zastępczych nadesłanych na konkurs plastyczny pt. “Moje wymarzone miejsce”. Na rysunkach pojawiły się więc egzotyczne plaże, zielone lasy i zasypane śniegiem góry, ale na wielu widniał dom. Zwykły mały domek, kilka drzew, ptaki na niebie i buda dla psa. Wicestarosta Janusz Krakowian podziękował ludziom, które te dziecięce marzenia spełniają mówiąc: Chylę czoła przed tym, co robicie, bo nie każdy jest w stanie sprostać trudom związanym z wychowywaniem cudzych dzieci. Uroczystością kończącą konferencję było wręczenie nagród autorom prac konkursowych.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *