W Częstochowie odsłonięto obelisk upamiętniający Zbigniewa Dobosza


W niedzielne, słoneczne popołudnie punktualnie o godzinie 17:00 na Skwerze im.Zbigniewa Dobosza znajdującego się w częstochowskiej dzielnicy Raków, na przeciwko MSP „Raków”. uroczyście odsłonięto Obelisk upamiętniający Zbigniewa Dobosza – najwybitniejszego szkoleniowca w historii Rakowa, który wychował wielu znakomitych zawodników.

Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonali wspólnie: brat Śp. Zbigniewa Dobosza, Lech Dobosz oraz byli zawodnicyMariusz Wieczorek i Robert Załęski. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był ówczesny radny Miasta Częstochowy  – Albert Kula a także Stowarzyszenie Kibiców „Wieczny Raków”. Pan Albert Kula przywitał uroczyście przybyłych w tym dniu gości. 

W uroczystości udział wzięli m.in byli piłkarze i wychowankowie Trenera Zbigniewa Dobosza, m.in – Robert Olbiński, Robert Załęski, Piotr Malinowski, Artur Lenartowski, Mariusz Przybylski, Grzegorz Cyruliński, Sebastian ŻebrowskiUroczystość zgromadziła wielu gości i była również okazją do wspomnień po wybitnym trenerze jakim był Zbigniew Doboszu.

Zbigniew Dobosz urodził się 4 listopada 1944 roku. Przygodę z Rakowem rozpoczął od trampkarzy, przechodząc przez wszystkie szczeble piłkarskiej kariery. W roli trenera częstochowskiej drużyny zadebiutował 21 października 1984 roku w meczu z AKS-em Chorzów.

Do największych jego sukcesów jako szkoleniowca można zaliczyć złoty medal na Spartakiadzie w Rzeszowie (1985) oraz historyczny awans do pierwszej ligi w sezonie 1993/1994. Zbigniew Dobosz wychował plejadę zawodników, którzy stanowili o sile Rakowa.

Najzdolniejsi z nich reprezentowali barwy klubów ekstraklasowych, bądź też trafiali do kadry narodowej, m.in. Jerzy Brzęczek, Krzysztof Kołaczyk, Jacek Magiera, Mateusz Zachara, Maciej Gajos. Zbigniew Dobosz zmarł 29 września 2014 roku w Częstochowie. Jego grób znajduje się na częstochowskim cmentarzu „Kule”.

Autor: Przemysław Pindor

Foto: Przemysław Pindor 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *