Zaczęło się od “13-ki”


13 maja w Mykanowie, w zmodernizowanej sali teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury, hucznie świętowano jubileusz 25-lecia ośrodka.
Na scenie przewinęły się wszystkie pokolenia mykanowian, począwszy od najmłodszych tancerzy klubu Zorba, wokalistów (Agata Gejsler, Karol Miernikiewicz) i Młodzieżową Orkiestrę Dętą, aż po zespoły śpiewacze Borowianki, Mykowanki i kapelę Rybnianie. Utalentowaną młodzież i nestorów gorąco oklaskiwali liczni goście.

Jak to przy okazji takich uroczystości bywa, nie obyło się bez życzeń, nagród i dyplomów. Wójt gminy Krzysztof Smela wspomniał i wyróżnił byłych naczelników gminy: Jana Marchewkę, Jerzego Hajdasa i Andrzeja Kwapisza oraz licznych sponsorów, wspierających działalność ośrodka. Ponadto statuetkami uhonorował wszystkie związane z ośrodkiem zespoły, a największą odebrał dyrektor GOK – Krzysztof Polewski, który od początku kieruje instytucją. – Ośrodek działa od 1 grudnia 1979 r., wówczas mieliśmy zaledwie jeden pokój w Urzędzie Gminy. Obchody jednak przesunęliśmy w czasie, z powodu remontu sali widowiskowej – mówi Krzysztof Polewski.
Uroczystość stała się równocześnie ukoronowaniem marzeń dyrektora, który od lat dążył do wybudowania ośrodka na krajowym poziomie. – Udało się to dzięki funduszom unijnym i pomocy wójta Smeli – mówi K. Polewski. Mykanów jest wyjątkową gminą, z której wywodzi się wielu pasjonatów kultury. – Zanim powstał GOK, w gminie działał amatorski i niezwykle prężny zespół teatralny “13-ka bez poparcia”, który dał podwaliny naszej lokalnej kulturze – wspomina K. Polewski. Zespół działał od 1976 do 1986 roku, wystawił kilkanaście spektakli, z powodzeniem reprezentował Mykanów na scenach regionalnych i krajowych. Dziś pod egidą GOK działają: Biblioteka Publiczna w Mykanowie i w Starym Cykarzewie, Klub Tańca Towarzyskiego “Zorba” (od 1991 r.), Młodzieżowa Orkiestra Dęta, kierowana przez Krzysztofa Witczaka (w tym roku obchodzi 95-lecie istnienia) oraz trzy zespoły. GOK organizuje wiele imprez o znaczeniu ponad lokalnym, jak np.: Regionalny Turniej Tańca Towarzyskiego, konkurs ortograficzny “Mistrz ortografii”, Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Ściennego, Mozaiki Ceramicznej, Rzeźby Plenerowej.
Słowa uznania i życzenia na ręce dyrektora Polewskiego przekazali między innymi: senator Grzegorz Lipowski, poseł PiS Szymon Giżyński, Ireneusz Kozera – naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Częstochowa, Krzysztof Kubat – wicestarosta powiatu częstochowskiego, Wiesław Bąk – przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego. – Świętują Państwo sukces, bo obrali Państwo ambitną drogę pracy z najbardziej utalentowaną artystycznie młodzieżą, tu na miejscu, w gminie – czego serdecznie gratuluję – zwracając się do działaczy mykanowskiej kultury powiedział poseł Szymon Giżyński.

Krzysztof Polewski urodził się w 1953 r. w Częstochowie. Średnią szkołę ukończył w Złotym Potoku, a w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie – kierunek: wiedza o teatrze. Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie jest od 1 grudnia 1979 r.

AS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *