UNIWERSYTET / Wystawa studentów kierunku Fotografia i Kreacja Przekazu Wizualnego


W ,,Galerii 113″ Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prezentowana jest wystawa prac studentów kierunku Fotografia i Kreacja Przekazu Wizualnego, zrealizowane w ramach przedmiotów kierunkowych i specjalności. Kanwą przekazu jest świat naznaczony pandemią koronawirusa.

 

Fotografia od momentu powstania była i jest formą rejestracji rzeczywistości. W dobie multimediów stała się jednocześnie sposobem kreacji współczesnego świata. W tym aspekcie istotna jest umiejętność dostrzegania zjawisk społecznych i ich interpretacja. Pozyskanie takiej wiedzy daje edukacja na nowym, niespełna czteroletnim kierunku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.   Kierunek Fotografia i Kreacja Przekazu Wizualnego w swej ofercie ma sześć specjalności, to: fotografia użytkowa, fotografia przekazu wizualnego – obie prowadzi pan profesor Jerzy Piwowarski; komunikat wizualny intermedia, komunikat wizualny multimedia – obie specjalności prowadzi pan profesor Janusz Pacuda; komunikat wizualny grafika wydawnicza i ekranowa, komunikat wizualny grafika przestrzeni społecznej – obie prowadzi profesor Andrzej Desperak.

Na wystawie w ,,Galerii 113″ zobaczyć można realizacje etapowe w zakresie fotografii z szeroko pojętą komunikacją wizualną. Są one, w dużej mierze, efektem pracy studentów pod kierunkiem profesorów: Jerzego Piwowarskiego, Janusza Pacudy i Andrzeja Desperaka, w nowej pandemicznej rzeczywistości.

– Dzieła powstały w tym trudnym czasie, którego wszyscy jesteśmy współuczestnikami. Nauka zdalna jest przecież dla nas nową formułą pracy. Tworzy ona szereg skomplikowanych zależności, bo  rozmawiamy ze studentem, który jest po drugiej stronie ekranu, a spotykamy się z nim na platformie, w wirtualnej przestrzeni – opowiada profesor Desperak.

Tematyka prezentowanych dzieł obrazuje istotne problemy społeczne, kulturowe i socjologiczne. Ważnym elementem opracowania całości ekspozycji jest fotografia rozumiana jako doniosła forma kreacji obrazowej trwale wpisująca się w świadomość zbiorową. – Tematem przewodnim w mojej pracowni był motyw: ,,Ja wobec pandemii”. Student zobowiązany był do zrealizowania kompozycji graficznej, z uwzględnieniem aspektów: izolacji, niedogodności, obostrzeń oraz psychologicznego uwarunkowania w takiej rzeczywistości. Wybitnie prezentuje się część fotograficzna, bardzo precyzyjna w rejestracji zjawiska i ukierunkowana na interpretację przedmiotu, w różnych jego przejawach – dodaje profesor Desperak.

 

fot. Jerzy Piwowarski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *