Płyty HPL – czym charakteryzuje się popularny element wykorzystywany w budownictwie?


Płyty HPL to elementy, które coraz częściej wykorzystuje się w różnych dziedzinach budownictwa, przemysłu oraz branży wykończeniowej. HPL, z języka angielskiego High Pressure Laminate, jak sama nazwa wskazuje, jest laminatem produkowanym pod wysokim ciśnieniem.

 

Tego rodzaju płyty tworzone są z kilku bądź kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą. Pod dużym naciskiem, w odpowiednio wysokiej temperaturze, dochodzi do powstania tworzywa, które ma bardzo dobre właściwości wizualne – dodatkowo jest ono niezwykle odporne na działanie niekorzystnych czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Efektem procesy jest materiał posiadający spójną strukturę, która nie ulega ponownym rozwarstwieniom oraz jakimkolwiek niepożądanym przekształceniom. Dzięki temu płyty HPL stosuje się jako zamiennik drewna, metalu czy innych tworzyw sztucznych. Popularność elementów HPL stale rośnie, a my możemy dziś zobaczyć ich wykorzystanie w bardzo wielu odsłonach.

 

Główne zalety płyt HPL, czyli czego można spodziewać się po tym materiale?

 

Płyty HPL charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zginanie, rozrywanie oraz uderzenia, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Materiał praktycznie nie podlega ścieraniu i nie wchłania wilgoci; dzięki temu ma zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach i może być czyszczony wodą o dowolnej temperaturze, pod mocnym ciśnieniem. Stopień palności G1 czyni płyty ognioodpornymi. Do obróbki płyt HPL nie wymaga się posiadania specjalistycznego sprzętu; krawędzie nie wymagają dodatkowej obróbki czy ochrony. Co więcej, płyty HPL są produktem w stu procentach bezpiecznym dla zdrowia, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie pływ w kontakcie z żywnością; to również produkt ekologiczny, nie zawierający w sobie żadnych substancji szkodliwych. Okres użytkowania płyt może sięgać co najmniej 50 lat, dzięki czemu stanowią one inwestycję na lata. Płyty HPL dzięki swoim właściwościom nadają się do wielu różnych zastosowań; można je wykorzystywać zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz pomieszczeń. Płyty HPL dziś stosuje się w charakterze:

  • balustrad i elementów zabudowy balkonów – panele HPL są wytrzymałe i doskonale sprawdzają się w charakterze osłony balkonu, jednocześnie prezentując się dobrze oraz nie będąc przy tym podatnymi na oddziaływanie czynników atmosferycznych;
  • ogrodzeń – płyty HPL występują w bardzo wielu wariantach; przezroczyste modele w połączeniu ze stalowymi słupkami tworzą niezwykle nowoczesną, a przy tym dość surową kompozycję;
  • płyt elewacyjnych – możliwości kolorystyczne i ozdobne pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych; płyty HPL elewacyjne są znacznie chętniej wykorzystywane zarówno w nowoczesnych biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, a także w blokach i domach jednorodzinnych;
  • podbitek dachowych – trwałość oraz możliwość dopasowania do każdej przestrzeni sprawia, że płyty HPL doskonale pasują do miejsc o nieregularnych kształtach; podbitki dachowe muszą być dokładnie przycięte, by móc szczegółowo zabezpieczyć całą powierzchnię.

 

Co musisz wiedzieć przed zakupem płyt HPL?

 

Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo ofert dotyczących różnych wariantów płyt HPL. Ich cena jest wysoce atrakcyjna, a zalety o których możemy przeczytać na stronach takich jak https://mediplex.pl/ dodatkowo zachęcają do przekonania się o wysokiej jakości materiałów, które doskonale odnajdą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mediplex to jeden z dystrybutorów płyt na szeroką skalę, który na materiale takim jak HPL zna się jak mało kto, udzielając zainteresowanym odpowiedzi na temat ich mocnych i słabszych stron – bo każdy materiał takie posiada. To, o czym warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na zakup płyt, to przede wszystkim fakt, że płyty HPL mogą być przechowywane wyłącznie na płasko w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności. Pod żadnym pozorem nie powinny być one przechowywane na zewnątrz; w niewłaściwych warunkach może dojść do odkształcenia się płyt. Produkty dobrze sezonować w miejscu przeznaczenia, a mocując płyty HPL należy zapewnić takie same warunki po obu jej stronach. To istotne jeżeli chcemy cieszyć się wysokogatunkowymi płytami w naszym domu czy na posesji.

 

Artykuł Zewnętrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *