W Galerii ZWIASTUN Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie prezentowane są prace częstochowskiej twórczyni – Haliny Piwowarskiej. Cykl ,,Drzewa apokaliptyczne” – to wizja niszczenia świata, jego naturalnej przyrody. To ostrzegający głos autorki przed tym, co wskutek technizacji naszego życia, może wkrótce nastąpić.
Tematem prac Haliny Piwowarskiej, realizowanym we wciąż rozwijanym cyklu, są drzewa. Drzewa z różnych zakątków świata – te rodzime, jak modrzew, wierzba rosochata czy świerk, po gatunki egzotyczne, jak araukaria chilijska czy cyprys śródziemnomorski. Myliłby się jednak każdy, kto – skupiony na tytułach prac – sądziłby, że to artystyczna wersja atlasu botanicznego. Bo drzewa Haliny Piwowarskiej dzielą ten sam los – ostatnich śladów życia albo nawet już tylko pozorów życia w zdegradowanym przez przemysł i zanieczyszczenia środowisku. Drzewa zbudowane z elektro- i motośmieci, przeciwieństwo natury, obrazują nieuchronną zagładę, cichą apokalipsę. Niewielkie formaty, jakie wybrała artystka dla swoich prac, oryginalna technika kolażu, wzmagają siłę wyrazu wystawy. To mocny głos artystki w obronie ginącego środowiska, ostrzeżenie przed tym, co wkrótce może nastąpić.
Halina Piwowarska
Absolwentka I LO im. Słowackiego w Częstochowie, uczennica Sabiny Lonty. Tytuł magistra filologii polskiej uzyskała na Uniwersytecie Śląskim. Była nauczycielką języka polskiego), wiele lat pracowała w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie, była dziennikarką „Gazety Częstochowskiej” (dział kultura), a także instruktorką pracowni dziennikarsko-literackiej w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. W latach 2005–2007 znalazła się w gronie założycieli częstochowskiego Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – Konduktorownia. Od kilku lat zajmuje się twórczością artystyczną tworząc prace z cyklu „Drzewa apokaliptyczne”. Kolejne odsłony tej wystawy prezentowała m.in. w warszawskiej Galerii SD, w Konduktorowni, w Galerii Wejściówka w Częstochowie oraz w Galerii Lighthouse, Poole (Anglia).
na podstawie MGS