8 października 2022 r. na l Stadionie Śląskim odbył się Ogólnopolski Sportowo-Patriotyczny Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży. I tak mogło być na częstochowskiej Victorii, gdzie Stowarzyszenie chciało zorganizować turniej. Niestety, jak podkreślają władze Stowarzyszenia, władze Victorii choć podjęły temat, nie były jednak zainteresowane współpracą. Szkoda, że ominęła nas taka wspaniała sportowo-patriotyczna impreza.
Ożywienie w ostatnich latach postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia , a także osób dorosłych przez sprawujących władzę w naszym kraju jest zjawiskiem bardzo pozytywnym i pożądanym. Zwłaszcza, gdy jest ono realizowane w sposób ciągły i „czysty” bez żadnych zabarwień ideologicznych. Takie działania są zgodne z założeniami statutowymi Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polski w Warszawie oraz Śląskiego Związku Katolickich i Parafialnych Klubów Sportowych Zarząd Wojewódzki w Katowicach, które wspólnie postanowiły upamiętnić 100. rocznicę powrotu ziem śląskich do Polski poprzez zorganizowanie we współpracy ze Stadionem Śląskim i przy wsparciu Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie, pod patronatem Pana Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, 8 października 2022 r. Ogólnopolski Sportowo-Patriotyczny Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży na legendarnym i kultowym Stadionie Śląskim, popularnym Kotle Czarownic. Wzięło w nim udział ok 1000 uczestników – dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Rywalizacja odbyła się nie tylko na głównej płycie Stadionu Śląskiego, ale również na boiskach treningowych – bocznych za sztuczną nawierzchnią i murawą naturalną, w 11 kategoriach wiekowych. W każdym z nich uczestniczyło od 8 do 12 drużyn. Wielką atrakcją była rywalizacja drużyn 11 osobowych na płycie głównej, w której zmierzyły się zespoły Reprezentacji Śląska Oldbojów, na czele z takimi gwiazdami piłki nożnej, jak Mariusz Śrutwa, Janusz Bodzioch, Adam Kryger, Dariusz Dudek, Mamia Dżikia i Reprezentacją Polski dzieci do lat 17 z Parafialnych i Katolickich Klubów Sportowych, których prowadził kapitan Serafin Zakrzewski. Zwyciężyła Reprezentacja Polski 3:1. W Turnieju I miejsce zajęła drużyna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, II miejsce – Reprezentacja Polski Parafialnych i Katolickich Klubów Sportowych, III miejsce zajęła Reprezentacja Śląska Oldbojów i IV miejsce Reprezentacja Urzędu Miasta Katowice.
W pozostałych kategoriach miejsca I – III zajęły następujące drużyny:
– kat. open
I miejsce – Duma Tartanu
II miejsce – MKS Balkony
III miejsce – ŚPKS Rodzina Kielce
– kat. 2011 i młodsi – gr. I
I miejsce – Promotor Zabrze
II miejsce – MKS Zaborze Zabrze I
III miejsce – PKS San Stalowa Wola I
– kat. 2011 i młodsi – gr. II
I miejsce – Góral Istebna
II miejsce – LKS Orzeł Mokre
III miejsce – WKS 1957 Wieluń
– kat. 2012 i młodsi – gr. I
I miejsce – SKS Gwarek Zabrze
II miejsce – Polonia Bytom
III miejsce – LKS Olza Pogwizdów
– kat. 2012 i młodsi – gr. II
I miejsce – PKS Jadwiga Kraków
II miejsce – WKS Wieluń I
III miejsce – PUKS Karol Wadowice II
– kat. 2013 i młodsi – gr. I
I miejsce – WKS 1957 Wieluń
II miejsce – PKS Św. Józef
III miejsce – PUKS Karol Wadowice I
– kat. 2013 i młodsi – gr. II
I miejsce – AP Bumerang Ruda Śl. II
II miejsce – PSKS Beskidy Bielsko-Biała
III miejsce – MKS Zaborze Zabrze
– kat. 2015 i młodsi – gr. I
I miejsce – MKS Zaborze Zabrze
II miejsce – PUKS Karol Wadowice
III miejsce – Raki Gostyń
– kat. 2015 i młodsi – gr. II
I miejsce – APN Victoria Katowice
II miejsce – Carbo Gliwice
III miejsce – AKS Mikołów
Poza pucharami i nagrodami dla zwycięzców medale otrzymali wszyscy uczestnicy Turnieju, którzy mogli przez cały czas korzystać z darmowego bufetu, w którym serwowano zupę pomidorową, kiełbasy z grilla, soki naturalne z jabłek, wyciskane na oczach młodych i dorosłych sportowców oraz drożdżówki i watę cukrową, a także popcorn.
Prócz nagród dla uczestników rywalizacji, organizatorzy jak zwykle przygotowali podziękowania dla trenerów i instruktorów prowadzących drużyny za włożony wkład i zaangażowanie na rzecz wszechstronnego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie w nich patriotyzmu i umacnianie ich tożsamości narodowej. Powyższe podziękowanie przyznała Kapituła Nagród i Wyróżnień przy KSSRP pod przewodnictwem Kapelana Sportu Ks. Prałata Mirosława Mikulskiego.
Podziękowania otrzymali:
Adam Suwaj – KS Academia Espanola
Artur Skupin – Akademia Piłkarska Bumerang Ruda Śląska
Artur Szado – PKS SAN Stalowa Wola
Cezary Kałużny – LKS Olza Pogwizdów
Damian Dróżdż – Polonia Bytom
Daniel Kubarski – PUKS Karol Wadowice
Dariusz Puchała – PKS Jadwiga Kraków
Eryk Węgiel – PUKS Karol Wadowice
Jacek Adamski – SR – S “GWIAZDA” Ruda Śląska
Jakub Golik – PKS SAN Stalowa Wola
Jakub Namysłow – SKS Gwarek Zabrze
Jaromir Dziedziejko – UKKS Iskra Bytom
Karolina Kręcioch – PUKS Karol Wadowice
Konrad Ornecki – PUKS Karol Wadowice
Krzysztof Dybała – Naprzód Żernica
Łukasz Bieniek – KS Carbo Gliwice
Marcin Osmańczyk – KS Academia Espanola
Marcin Pokorski – LKS Orzeł Mokre
Marek Kowol – Naprzód Żernica
Mateusz Jurasz – APN Victoria Katowice
Michał Grzywaczewski – SR – S “GWIAZDA” Ruda Śląska
Michał Kotowicz – PUKS Karol Wadowice
Patryk Kita – PUKS Karol Wadowice
Paweł Skowiera – LKS Orzeł Mokre
Paweł Spyra – AKS Wyzwolenie Chorzów
Piotr Żaba – LKS “Tęcza” Wielowieś
Przemysław Opyrchał – PKS Św Józef
Radosław Geniusz – KS Carbo Gliwice
Rafał Kluska – PKS Jadwiga Kraków
Robert Cierkosz – KKP Mikołów
Sebastian Bujara – LKS “Tęcza” Wielowieś
Tomasz Gwiżdż – PKS Św Józef
Tomasz Kopeć – KS Academia Espanola
Tomasz Piłkowski – Akademia Piłkarska Bumerang Ruda Śląska
Pomysłodawcą tej wspaniałej idei docierania do dzieci i młodzieży z przekazem historycznym i rozbudzanie w nich patriotyzmu oraz tożsamości narodowej poprzez różnego rodzaju wydarzenia sportowe jest wielki przyjaciel Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, Pan Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP. – Dzięki jego trosce oraz ogromnej dbałości i pamięci o ważnych wydarzeniach dla naszej Ojczyzny, a przede wszystkim ciągłym zachęcaniu do organizowania takich imprez, KSSRP oraz ŚZKiPKSZW od 12 lat, co roku, organizują takie imprezy, począwszy od upamiętniania wydarzeń grudniowych na KWK Wujek, a także z okazji kolejnych rocznic odzyskania niepodległości i ustanowienia konstytucji lub Powstań Śląskich. Organizacja dla upamiętnienia w/w wydarzeń znajduje przychylność u Pana Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego Beaty Kocik, Dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Pana Pawła Rasska oraz Prezesa Stadionu Śląskiego Pana Jana Widery, za co jako organizatorzy za pośrednictwem Redakcji ,,Gazety Częstochowskiej serdecznie dziękują. Jak bardzo oczekiwane przez dzieci i młodzież są takie wydarzenia sportowe niechaj świadczy sama frekwencja. Tak uprawiany sport może stać się wspaniałą lekcją historii, zachętą do utrwalania postaw patriotycznych i wyrobienia nawyków jego uprawiania na całe życie. Dlatego tak bardzo warto zabiegać o organizowanie takich imprez – komentuje prezes Stowarzyszenia Jerzy Drynda.
I tak mogło być na częstochowskiej Victorii, niestety, tak dobrze zapowiadająca się przyszła współpraca Stowarzyszenia z Klubem Victoria nagle się zepsuła. – Prowadziliśmy rozmowy, które były już mocno zaangażowane i wszystko wskazywało, że klub jest zainteresowany naszą propozycją zorganizowania sportowego turnieju. Niestety, tak dobrze na początku zarysowana współpraca nagle została zerwana. Przestano odbierać nasze telefony, nie było chęci wspólnego działania. Szkoda, bo przecież w Częstochowie i regionie częstochowskim jest dużo dziecięcych klubów sportowych – dodał prezes Drynda.