W częstochowskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie wicewojewoda śląski Robert Magdziarz wręczył Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości ustanowione w 2018 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Prezydent Andrzej Duda przyznał odznaczenia panu Tadeuszowi Muszyńskiemu ps. Muszka oraz panu Eugeniuszowi Sowie. W imieniu Prezydenta RP osobom wyróżnionym medale wręczył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, dziękując za służbę Ojczyźnie i wkład w jej budowanie oraz życząc zdrowia, siły i ludzkiej wdzięczności i pamięci o ich działaniach.
Pan Tadeusz Moszyński służył w Szarych Szeregach od stycznia 1942 do stycznia 1945 roku. W styczniu 1940r. działał w Ruchu Oporu Armii Krajowej w Częstochowie. Po złożeniu przysięgi przyjął pseudonim ”Muszka”. Pełnił funkcję łącznika, który przenosił prasę konspiracyjną i ulotki, a także brał udział w akcjach sabotażu. Od marca 1943r. był członkiem ZHP. Z wykształcenia pedagog. Od 1990 r. członek NSZZ „Solidarność”. Obecnie jest Prezesem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Częstochowie. W 2001 r. mianowany na stopień porucznika.
Pan Eugeniusz Sowa wraz z rodzicami jako jedno z najstarszych dzieci był zaangażowany w ukrywanie obywateli pochodzenia Żydowskiego w czasie II Wojny Światowej we wsi Wierzchowisko, za co jego rodziców oraz ukrywanych Żydów żołnierze niemieccy rozstrzelali 1 września 1943 r., a jego wraz z rodzeństwem wywieziono na przymusowe prace do Niemiec, aż do końca wojny. Dzięki panu Eugeniuszowi Sowie i jego pamięci o tamtych wydarzeniach, rodzice oraz Żydzi zostali upamiętnieni w miejscu pochówku tablicą upamiętniającą przez Instytut Pileckiego i wpisali się w historię Polski jako rodzina ratująca Żydów podczas niemieckiej okupacji.
Odznaczonym gratulujemy odwagi i swojego wkładu w budowanie Polski. 🇵🇱
—
Bartosz Półrolnik