20 maja br. w Cottbus (Chociebuż) w Muzeum Serbołużyckim odbył się wernisaż wystawy „Pejzaże polskie” Stefana Chabrowskiego, na której zaprezentowano blisko 30 obrazów olejnych z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Obecnie wystawa jest prezentowana w wielu muzeach w Polsce i w Niemczech.
W Muzeum Serbołużyckim w Cottbus ekspozycja będzie prezentowana do końca czerwca, pod koniec roku wyjedzie do Muzeum Śląskiego w Koenigswinter w Nadrenii-Północnej Westfalii.
Stefan Chabrowski uprawia malarstwo sztalugowe, w szczególności pejzaż, który jest jego specjalnością i nieustanną fascynacją. Oprócz pejzaży podejmuje też inne tradycyjne tematy takie jak: martwa natura, czy portret. Na zaproponowaną wystawę obrazów Stefana Chabrowskiego, nazywanego “mistrzem pejzażu” składa się trzydzieści malarskich “krajowidów”, opiewających uroki różnych zakątków Polski, w tym również Ziemi Lubuskiej, gdzie artysta uczestniczył w plenerach malarskich.
Realistyczne pejzaże autorstwa Stefana Chabrowskiego cechuje refleksyjny, nostalgiczny nastrój, wyrażający tęsknotę artysty do dziewiczej natury. Rzetelny warsztat pozwala mu na wnikliwe rejestrowanie niepowtarzalnej i ulotnej urody natury, nie zatracając przy tym siły emocjonalnego przekazu. Są to zarówno rozległe, panoramiczne widoki, jak i wykadrowane fragmenty, ukazujące pojedyncze motywy pejzażowe. Krajobrazy urzekają wysublimowaną, wysmakowaną paletą barw. Artysta preferuje szczególnie ciepłe tonacje zawężone do monochromu, zniuansowanego z dużym wyczuciem. Konfrontacja z malarstwem Stefana Chabrowskiego przekonuje, jak wiele możliwości twórczych interpretacji skrywa motyw pejzażowy.
Stefan Chabrowski urodził się w 1937 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Mieczysława Wejmana. Od 1964 roku bierze udział w wystawach, konkursach i plenerach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. W swoim dorobku ma 48 wystaw indywidualnych w kraju, 19 prezentacji indywidualnych za granicą oraz ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju. Jest trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1968, 1981 i 1982. Jego prace są w zbiorach zarówno prywatnych, jak i państwowych m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum w Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Zamościu, Lublinie, Rzeszowie, w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, Stadsmuseum Woerden, Museum oud Rijnsburg (Holandia).
R
r