United with Ukraine Game Jam wydarzeniem otwarcia Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych


United with Ukraine Game Jam to największy od początku pandemii jam dla twórców gier w Polsce. W dniach 8-10 lipca 2022 roku blisko 400 osób przez 48 godzin tworzyło gry, poprzez które dało swój wyraz poparcia dla walczącej Ukrainy. Game jam połączył ponad 22 państw ze wszystkich kontynentów na Ziemi. Na laureatów czekała pula nagród o wartości 100.000 zł. Zwyciężyły projekty: Solstice, Rukavychka oraz B is for Borsch. Nagrody wręczał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński.

United with Ukraine Game Jam unaocznił nie tylko ogromny potencjał polskiej branży game developerskiej, ale jednocześnie pokazał solidarność branży i siłę płynącą ze współpracy, która jest dla jego rozwoju niezwykle ważna. Stanowił także oficjalne otwarcie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, którego misją jest połączenie twórczego i biznesowego wymiaru działalności kulturalnej z podkreśleniem coraz większej roli, jaką odgrywają w kulturze nowoczesne technologie. Cieszę się, że w Polsce powstała przestrzeń poświęcona utalentowanym i energicznym twórcom oraz aspirującym artystom, która ma na celu ułatwienie im realizacji idei, pomysłów i przedsięwzięć

– powiedział Szymon Giżyński, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Game Jam United with Ukraine przeprowadzono w formule hybrydowej. W jego trakcie blisko 400 uczestników pracujących stacjonarnie oraz łączących się zdalnie poprzez Discord tworzyło gry, wśród których premiowane były projekty inspirowane ukraińskim dziedzictwem kulturowym. Na każdym etapie tworzenia gier uczestnicy mogli zwrócić się o pomoc do profesjonalnych mentorów, wśród których znaleźli się zarówno doświadczeni twórcy gier jak i artyści, projektanci, muzycy czy scenarzyści.

Branża kreatywna to istotny element budowania przyszłości polskiej gospodarki. Gry tworzone przez polskich deweloperów od lat zyskują coraz większe uznanie graczy oraz recenzentów na całym świecie, stając się prawdziwym fenomenem eksportowym. Zależy nam na tym, by wesprzeć dynamikę rozwoju tego sektora poprzez udostępnienie młodym twórcom możliwości rozwoju i wymiany doświadczeń

– podkreśla Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.

Stacjonarna część game jamu odbyła się w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, w industrialnej przestrzeni dawnej drukarni przy ul. Mińskiej 65.  Do wydarzenia udostępniona została pełna infrastruktura: od miejsc do spania i prysznice, poprzez stanowiska do jammingu, aż po letnią przestrzeń do chilloutu. Na 22 tysiącach metrów kwadratowych powstała instytucja kultury wspierająca i promująca przemysły kreatywne na niespotykaną dotąd w Polsce skalę.

 

Dziedzictwo kulturowe potrzebuje mistrzów w różnych społecznościach, a gry wideo są potężnym medium, które podnosi świadomość zagrożeń dla dziedzictwa kulturowego, jednocześnie budując poczucie zarządzania kulturą na całym świecie. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Departamentu Stanu z dumą współpracuje z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz GovTech Polska w ramach tej ważnej inicjatywy, która pokazuje moc technologii w nauczaniu, łączeniu i pomaganiu sektorom kreatywnym naszych krajów w zjednoczeniu się z Ukrainą

– mówi Eric Catalfamo, dyrektor Centrum Dziedzictwa Narodowego Departamentu Stanu.

W wydarzeniu udział wzięli wyjątkowi prelegenci z Instytutu Ukraińskiego i Heritage Emergency Response Initiative (HERI) wraz z Vyselo, ukraińskim zespołem należącym do sojuszu muzyków i twórców ludowych Slavalachia.

Charge d’Affaires a.i. Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Oleh Kuts podkreślił wyjątkowy charakter wydarzenia:

Z tego miejsca chciałbym złożyć wyrazy najserdeczniejszego podziękowania dla Rzeczypospolitej Polskiej. 30 lat temu Polska jako pierwsze państwo uznało niepodległość Ukrainy. I w tym trudnym czasie jako pierwsi, spośród państw Zachodu, przyszliście nam na pomoc. Ta pomoc jest wielowymiarowa. Takie wydarzenia jak “United with Ukraine game jam” to nowy poziom wsparcia. Dzisiaj tutaj tworzymy nową historię – jest to historia sukcesu. To także szczególnie ważny moment i w relacjach ukraińsko-polskich. Kolejny przykład tego, że kiedy jesteśmy razem – jesteśmy silniejsi!

United with Ukraine Game Jam przygotowano we współpracy z premierem Piotrem Glińskim – Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W oficjalnym otwarciu udział wzięli również:  Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, reprezentanci polskiej oraz zagranicznej rządowej administracji publicznej: Daniel Lawton – Zastępca Szefa Misji w Polsce Ambasady U.S.A., Eric Catalfamo – Dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulturowego Departamentu Stanu, Tetyana Filevska  – Dyrektor Instytutu Ukrainy w Kijowie, oraz liczni przedstawiciele polskiej branży game developerskiej.

Zwycięzcy United with Ukraine game jam

I miejsce: Solstice (uczestnicy online)

II miejsce: Rukavychka

III miejsce: B is for Borsch

Wyróżnienie: Colors of Motanka

Wyróżnienie: EEG: EASTERn European Games (uczestnicy online)

Wyróżnienie: City of Mary

Wyróżnienie: United we stand

 

 

fot. Andrzej Filinowicz

za MKiDN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *