Tydzień na Jasnej Górze


Dzień Modlitw za Ukrainę (14.09), I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki (16-17.09), pielgrzymki: Leśników, Sodalicji Mariańskich, Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Ludzi Morza (17.09), Ludzi Pracy (17-18.09), pierwszych grup maturzystów, Forum Młodzieży Szkół Katolickich, włączenie się w święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Juromania -17.09), koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (13-14.09) to m.in. wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze.

 

W obchodzony z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, Dzień Modlitw za Ukrainę także na Jasnej Górze trwać będzie szczególne błaganie o zakończenie wojny i pokój na Wschodzie. Msza św. w tej intencji odprawiona zostanie o godz. 9.00 przy słynącym łaskami krzyżu z figurą Chrystusa, przy bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej. Przy nim do końca XVIII w. odprawiane były przez jasnogórskich paulinów Msze św. wotywne za królów polskich – fundatorów i dobrodziejów klasztoru jasnogórskiego. Gotycki krucyfiks pochodzący z XV w. mimo wojen i pożarów, lat niewoli, dotrwał do naszych czasów. To jeden z najcenniejszych zabytków Jasnej Góry. Msze św. przy tym ołtarzu celebrowane są tylko kilka razy w roku – w kolejne piątki Wielkiego Postu.

Celem Dnia Modlitw za Ukrainę jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. „Jako Kościół w Polsce pragniemy włączyć się w tę inicjatywę z otwartym sercem i gorąco zachęcić do modlitwy w intencji Ukrainy” – wskazał w związku z Dniem Modlitw za Ukrainę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

14 września przypada 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ten legendarny kapelan „Solidarności” to także jasnogórski pielgrzym. To on w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa” co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego Sanktuarium.

16 i 17 września na Jasnej Górze odbędzie się I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poprzedzi on tegoroczną jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego głównie wśród młodzieży i osób do 40 lat – czytamy na stronie xjerzy.pl. Podczas kongresu w Bastionie św. Barbary i w Kaplicy Różańcowej odbędą się dwie główne debaty i 12 paneli tematycznych. Debaty i panele prowadzone będą przez księży zasłużonych dla Solidarności, świadków życia i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego, historyków i dziennikarzy.

Kongres zakończy podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego. Organizatorem spotkania jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa oraz ograniczoną liczbę miejsc, planowana jest transmisja on-line z poszczególnych debat. Dostępne one będą na stronach i profilach internetowych Partnerów Medialnych Kongresu oraz na www.xjerzy.pl.

  1. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się 17-18 września (sb-nd). Jej hasłem będą słowa: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Pielgrzymkę rozpocznie złożenie kwiatów (g.17.00) pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki i przemarsz na plac przed Szczytem. Tu od 18.30 zainagurowana zostanie wspólna modlitwa. Na 19.00 zaplanowano Mszę św., potem Apel Jasnogórski a po nim drogę krzyżową na Wałach i czuwanie w Kaplicy Matki Bożej do godz.23.00.

W niedzielę o godz. 9.30 wykład „Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się męstwem” wygłosi prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, potem modlitwa różańcowa i o 11.00 rozpocznie się Msza św. na Szczycie.

 

Pod hasłem „Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę” w 400. rocznicę śmierci św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy w sobotę, 17 września odbędzie się 26. Pielgrzymka Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Msza św. celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

 

  1. Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, 17 września, przebiegać będzie pod hasłem „Kochać Maryję, kochać Kościół tak jak Jezus”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej. O godz. 13.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Sodalicja to stowarzyszenie religijno-społeczne w którego charakter wpisane są maryjność i duchowość ignacjańska. Szczególnym zadaniem członków sodalicji w Polsce jest troska o wypełnianie Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r.

 

Także w sobotę, 17 września, 26. Pielgrzymka Leśników zgromadzi na Jasnej Górze pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć ma bp Tadeusz Lityński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, a homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem: „Zawierzamy Maryi Rodzinę polskich leśników”.

 

Na dorocznej pielgrzymce spotkają się też reprezentanci różnych zawodów związanych z gospodarką morską. Będzie to 40. Spotkanie Ludzi Morza. Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30 pod przewodnictwem bp. Ryszarda Kasyny, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Pielgrzymki te organizuje Duszpasterstwo Centrum „Stella Maris” w Gdyni. Jego celem jest przede wszystkim dbanie o dobro duchowe, społeczne i materialne załóg statków handlowych w Polsce i zagranicą.

 

W sobotę 17 września Jasna Góra po raz drugi uczestniczyć będzie w Juromanii czyli święcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tu prezentowane będą „smaki i zapachy świętości, czyli historia ukryta w klasztornych zakamarkach”. Każdy tego dnia będzie mógł przejść śladami o. Augustyna Kordeckiego, poznając duchowe i militarne znaczenie Jasnej Góry, zapoznać się „z kartami historii” w zabytkowej bibliotece klasztornej. Zwiedzanie z przewodnikami Jasnogórskiego Centrum Informacji w godz. 10.00-16.00.

Juromania to trzydniowe święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które łączy zamki położone na Szlaku Orlich Gniazd, urokliwe krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności. Jej celem jest wypromowanie regionu, pokazanie jego piękna, przypomnienie historii oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze. Organizatorami są województwa: małopolskie i śląskie, a także Związek Gmin Jurajskich.

Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Celem projektu jest pokazanie nie tylko zabytków materialnych, ale także upowszechnianie i ochrona spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę. Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze”. W województwie śląskim na paulińskim szlaku – obok Jasnej Góry jest także klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem pw. św. Barbary w Częstochowie.

 

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *