W sobotę 5 listopada w Amnesia Caffe Club przy ul. Wały Dwernickiego 11 (tzw. Biznes Centrum) w Częstochowie odbył się po raz pierwszy Częstochowski Dzień Fantastyki, którego motywem przewodnim było uniwersum “Wiedźmina”, oparte na prozie pisarza fantasy Andrzeja Sapkowskiego.
Więcej o projekcie mówił jeden ze współorganizatorów, Alex “Hunter” Czichos.
– Podmiotów, które organizują to wydarzenie, jest kilka, m.in. reaktywowany po latach przerwy Częstochowski Klub Fantastyki, Ironia Dark Project oraz Alex “Hunter” Czichos, czyli moja skromna osoba – wyjaśnił współorganizator. – Każdy z nas ma doświadczenie w tzw. fandomie, choćby poprzez organizowanie konwentów pokroju Czekonu czy Medalikonu, dlatego wspólnymi siłami chcieliśmy powołać do życia coś nowego, a mianowicie Częstochowski Dzień Fantastyki. Udało nam się to i mamy nadzieję, że będzie się on odbywał co kwartał, jako cykliczny minikonwent w naszym mieście.
W konwencie wzięło udział kilka osób, które znane są w polskim środowisku fantastycznym. Jednym z nich był Piotr W. Cholewa, tłumacz i działacz polskiego fandomu, znany przede wszystkim jako tłumacz książek z cyklu Świat Dysku Terry’ego Pratchetta.
– Po dwóch latach przerwy, którą mieliśmy wszyscy, podchodzę zdecydowanie bardziej entuzjastycznie do konwentów, organizowanych na żywo, ponieważ te w formie online nie dają wystarczającej satysfakcji. Ponadto Częstochowa jest blisko Katowic, w których mieszkam, a że mam w tym mieście paru kolegów, zawitałem tutaj z wielką przyjemnością. Pamiętam, że rok temu, kiedy brałem udział w Bachanaliach w Zielonej Górze, chodziłem i ostentacyjnie dźgałem ludzi palcem, żeby się przekonać, że oni naprawdę tam są – opowiadał z rozbawieniem tłumacz. – W każdym razie, wychodzę z założenia, że jak pojawia się możliwość, żeby się spotkać, to trzeba korzystać z okazji, bo nigdy nie wiadomo, co będzie później. Poza tym, lubię Wiedźmina, chociaż nie jestem fanem gier, aczkolwiek za sprawą syna, siłą rzeczy, jestem w temacie, dlatego z niecierpliwością wyczekuję prelekcji, poświęconych tak fenomenowi książek, jak i fenomenowi gier.
Jednym z prelegentów Częstochowskiego Dnia Fantastyki był Paweł Majka, pisarz, znany m.in. z napisania pierwszych polskich powieści, rozgrywających się w tzw. Uniwersum Metro 2033, zatytułowanych Dzielnica obiecana i Człowiek obiecany.
– Bardzo lubię przyjeżdżać w takie miejsca i brać udział w tego typu spotkaniach, ponieważ zawsze podładowują mi baterie. W tym przypadku mówimy o dwóch dodatkowych okolicznościach, które temu sprzyjają – Częstochowie, jako mieście, do którego mam słabość oraz Wiedźminie, jako motywie przewodnim. Spotkania takie są o tyle intrygujące, że mam możliwość porozmawiania z ludźmi, którzy czytają, oglądają i grają w to samo, co ja, dzięki czemu mamy wspólny język. Z drugiej strony, w czasie takich wydarzeń niejednego można się dowiedzieć, zwłaszcza, gdy poznaje się ludzi takich, jak Piotr Cholewa – osobę, będącą nie dość, że świetnym gawędziarzem, to jeszcze posiadającą gigantyczną wiedzę i doświadczenie. Warto też jednak posłuchać ludzi, którzy przychodzą na spotkania z nami, bo nierzadko mają oni odmienne perspektywy i zadają pytania, które zmuszają nas, autorów, do ponownego przemyślenia pewnych spraw – stwierdził Paweł Majka. – Bardzo się cieszę, że Częstochowa po okresie pandemii wróciła do organizowania konwentów, choćby i takich małych i w dodatku jednodniowych, bo to kolejne miejsce, w którym można się spotkać i porozmawiać o fantastyce i popkulturze. Oby takich okazji było jak najwięcej, zwłaszcza, że dają one możliwość uczestniczenia twórczego – zarówno autorom, jak i odbiorcom – dzięki czemu literatura przestaje być jedynie czymś indywidualnym, co przyswajamy i przeżywamy, czytając w pokoju przy lampie lub świecy, a staje się materiałem do ożywionej i prowokującej refleksje dyskusji.
W ramach Częstochowskiego Dnia Fantastyki zorganizowano m.in. ogólnoliteracki panel dyskusyjny, dedykowany pamięci zmarłego we wrześniu częstochowskiego animatora i działacza fandomu Adama Florczyka, quiz z wiedzy o sadze Wiedźmin, konkurs na najlepszy cosplay, pokaz filmowy fanowskiego projektu Pół wieku poezji później oraz imprezę muzyczną. Jak zapowiadają organizatorzy, druga edycja konwentu wstępnie planowana jest na luty 2023 roku.
MS