W tym tygodniu na Jasnej Górze


Szczególna modlitwa za Polskę, wspólne odśpiewanie polskiego hymnu (11 XI), obchody Światowego Dnia Ubogich (12-13 XI), pielgrzymka muzyków kościelnych (12 XI), modlitwa w duchu solidarności z Kościołem prześladowanym (12 XI) oraz przy relikwiach bł. Carlo Acutisa w ramach przygotowań młodych do ŚDM w Lizbonie (12-13 XI), rekolekcje zakonne paulinów to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze.

 

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada i na Jasnej Górze w samo południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. O godz. 15.30 celebrowana będzie codzienna Msza za Polskę sprawowana tu od 1981 r. , na biało-czerwono już „płonie”  jasnogórska wieża. Ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w kraju, wieża klasztoru w barwach narodowych podświetlona jest już od 4 listopada, bo na Jasnej Górze już tego dnia, zawitała wolność. Wtedy to do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego uwalniając klasztor z rąk zaborców. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę.

Historia polskiej martylologii wpisana jest też w liczne pamiątki i wota gromadzone w murach sanktuarium. Eksponowane są w Skarbcu, Muzeum 600-lecia czy w Bastionie św. Rocha. Wśród pamiątek jest np. unikatowa biżuteria szczególna, bo z końskiego włosia czy gałązek drzew z pola bitewnego. Taki specjalny charakter ma biżuteria patriotyczna z okresu po 1864 r.; pierścienie, krzyże i brosze wykonywane były rękami więźniów Cytadeli czy zesłańców syberyjskich. Jako tworzywo służyły więźniom najprostsze do zdobycia materiały: drewno, kości i włosie. Do rzadkich i cennych pamiątek należy tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej. W zbiorach Jasnej Góry znajduje się także złoty zegarek – wotum generała Józefa Hallera, wręczony mu w 1923 r. przez Polaków – weteranów Armii Amerykańskiej. Na zewnętrznej kopercie widnieje symbol Polski odrodzonej w 1918 r. – srebrny polski orzeł w koronie z szeroko rozpostartymi skrzydłami.
Są też mundury żołnierskie, a wśród nich te unikatowe: mundur marynarski Prezydenta Ignacego Mościckiego, Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego z okresu międzywojennego oraz jego peleryna myśliwska, mundur gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, żołnierza Legionów, czy podporucznika Michała Gruszki, weterana Powstania Wielkopolskiego. Na Jasnej Górze znajdują się także pamiątki po Naczelniku pierwszego powstania – Tadeuszu Kościuszce. Są to: ołtarzyk i srebrna szkatułka.

7 listopada rozpoczną się paulińskie rekolekcje. Dni Skupienia potrwają do soboty (12 XI).

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych organizowana przez Caritas Polska odbędzie się 12 XI (sb). Spotkanie rozpocznie się w Kaplicy św. Józefa na Halach o 9.30. Przybyli na nie wysłuchają świadectwa Grzegorza Czerwickiego, autor książki „Nie jesteś skazany”. Czerwicki w więzieniu spędził 12 lat, doświadczył bezdomności, dziś głosi Ewangelię i nią żyje. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. O 12.30 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymka osób w kryzysie bezdomności wpisuje się w obchodzony w niedzielę, 13 XI – VI Światowy Dzień Ubogich. Jego motto „Chrystus dla was stał się ubogim” przywoływane jest także na Jasnej Górze. Paulini przypominają nie tylko o tych, którzy choć mają dach nad głową, to brakuje im codziennego chleba, ale również o tych, którzy musieli zostawić wszystko i uciekać przed wojną. Na jasnogórskich Halach wciąż z paulińskiej gościnności korzysta 27 ukraińskich matek z dziećmi. Kilka osób znalazło tu również zatrudnienie. Modlitwa za ubogich, bez dachu nad głową i tych, których życiowe drogi są bardzo kręte trwa na Jasnej Górze od zawsze. Od 1994 r. działa Jasnogórski Punkt Charytatywny. Z jego wsparcia korzystają głównie starsi, samotni ludzie, ale nie brakuje też rodzin. Tu pomoc to przede wszystkim wydawanie chleba i innej żywności, ubrań, środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Także 12 XI na dorocznej pielgrzymce zgromadzą się muzycy kościelni: dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy, zespoły wokalno-instrumentalne. O. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP podkreśla, że pielgrzymka jest też okazją do zintegrowania środowiska. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Eucharystia sprawowana w Bazylice o 13.30. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

W przededniu XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym (obchodzonym w niedzielę 13 XI) na Jasnej Górze już w sobotę, 12 XI, o godz. 13.30 sprawowana będzie Msza św. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przeżywany będzie pod hasłem “Solidarni z Ukrainą”. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Ten włoski nastolatek otrzymał zaproszenie do 23 diecezji w Polsce. W dniach 12-13 XI odbędzie się modlitewne czuwanie przy relikwiach bł. Carlo Acutisa na Jasnej Górze w ramach ich peregrynacji w Polsce. To zarazem kulminacja tego wydarzenia, które wpisuje się w przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Ten włoski nastolatek, „błogosławiony Internauta” jest jednym z patronów inicjatywy zapoczątkowanej przez papieża Jana Pawła II, gromadzącej młodych z całego świata.

Czuwanie na Jasnej Górze rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 w sobotę 12 XI. Przewodniczyć jej ma abp Domenico Sorrentino ordynariusz diecezji asyskiej. W Asyżu został pochowany bł. Carlo. Eucharystię koncelebrować mają nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy KEP. Bp Suchodolski przewodniczyć ma Apelowi Jasnogórskiemu. W niedzielę, 13 XI od godz. 9.00 w Auli o. Kordeckiego będzie czas na konferencję i świadectwa, o 11.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Jednym z celów peregrynacji relikwii bł. Carlo jest ożywienie i wzmocnienie chrześcijańskiej formacji młodzieży.

12 XI na Jasnej Górze zgromadzą się też uczestnicy pielgrzymki osób dotkniętych jąkaniem, wyleczonych oraz zainteresowanych terapią wad i zaburzeń mowy. Spotkanie na Jasnej Górze organizują byli pacjenci i pracownicy Kliniki Leczenia Jąkania z Warszawy.

Tradycyjnie w okolicy Święta Niepodległości, w sobotę, 12 listopada rozpocznie się modlitewne czuwanie współpracowników apostolskich sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, nazywanych od nazwiska Założyciela – św. Wincentego Pallottiego – siostrami pallotynkami. To już 33. spotkanie osób, które współpracują z pallotynkami w parafiach w dziele apostolskim i misyjnym.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *