W kaplicy Golgoty Wschodu na Jasnej Górze odbyły się 10. Zaduszki Katyńskie, połączone z promocją książki “Prawda i kłamstwo o Katyniu”


W poniedziałek 7 listopada w kaplicy Golgoty Wschodu na Jasnej Górze odbyły się Zaduszki Katyńskie, w ramach których miała miejsce promocja książki “Prawda i kłamstwo o Katyniu”, będącej efektem prac, nadesłanych w ramach XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego pod tym samym tytułem. Organizatorem konkursu była poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

W uroczystości wzięli udział m.in. metropolita częstochowski, abp Wacław Depo; dyrektor biura wiceministra Szymona Giżyńskiego Grażyna Matyszczak, pełnomocnik Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości i wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, a także europoseł Jadwiga Wiśniewska, współgospodarz oraz organizator 10. Zaduszek Katyńskich. Wszystkich zaproszonych gości przywitał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, podkreślając jednocześnie rolę miejsca, w jakim odbywała się uroczystość – Golgoty Wschodu.

– Chcemy w tym miesiącu, będącym miesiącem pamięci o zmarłych, modlić się za ofiary totalitaryzmu sowieckiego, a także za wszystkich bohaterów, którzy przelali krew w obronie Polski i innych krajów Europy i świata oraz kościoła. Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w pielęgnowanie pamięci o dramatycznej części naszej historii, jaką jest Katyń. Jest to również sposobność do zaszczepienia pamięci o nim w świadomości młodego pokolenia – mówił o. Samuel Pacholski. – Gromadzimy się w miejscu szczególnym i nowym dla Jasnej Góry, bo otwartym dopiero w maju tego roku, noszącym nazwę „Golgota Wschodu – pamięci Polaków na “nieludzkiej ziemi”. Częścią tego projektu jest kaplica, w której się znajdujemy, czyli Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania, a jej szczególną relikwią jest Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który brał udział w 6. Światowych Dniach Młodzieży w 1991 roku. I to właśnie w tym miejscu przeżywamy dzisiaj 10. Zaduszki Katyńskie, co stanowi symboliczne zwieńczenie prac nad wcieleniem w życie tak istotnego dla historii i pamięci naszego narodu projektu.

Następnie głos zabrała poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która mówiła o znaczeniu XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego “Prawda i kłamstwo o Katyniu” w kontekście pamięci potomnych. Wspomniała również o powiązanej z Katyniem tragedii, jaką była katastrofa lotnicza 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński.

– Spotykamy się w szczególnym czasie. Od 8 miesięcy na Ukrainie trwa wojna. Zbrodnia ludobójstwa, dokonywana przez reżim Putina, przywodzi na myśl obrazy zbrodni rosyjskiej, jaka miała miejsce w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, na co zwracają uwagę w swoich pracach uczestnicy konkursu. Nieprzypadkowe jest również miejsce, w którym się spotykamy – kaplica Golgoty Wschodu, miejsce, o którym marzył ks. prałat Zdzisław Peszkowski, ocalały z Kozielska. Mówił, że przeżył po to, by dawać świadectwo prawdzie. Podkreślał także, że ważne jest, by przebaczać, ale jednocześnie, by nie zapominać – przypomniała europoseł Jadwiga Wiśniewska. – Testament duchowy ks. prałata wypełniają piękną treścią uczestnicy konkursu. W ciągu 13 lat uczyniło to aż 2915 uczniów. Ci młodzi ludzie potrafią odróżnić prawdę od kłamstwa, wiedzą, czym jest manipulacja, jasno wskazują katów i ofiary, wreszcie, kruszą mur katyńskiego kłamstwa. Wskazują również, że ofiary Katynia i Smoleńska już na zawsze połączyły wspólne epitafia, bo przecież prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński, wraz z 95 osobową delegacją, zginął w drodze na uroczystości, upamiętniające zbrodnię katyńską. 10 kwietnia 2010 roku, w 70. rocznicę zbrodni, cały świat ponownie usłyszał o Katyniu. Prezydent wraz z delegacją zginęli na służbie. Lecieli w imieniu naszym, narodu polskiego, by upomnieć się o pamięć pomordowanych 70 lat wcześniej. Jak głosi epitafium smoleńskie tu, na Jasnej Górze: O pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Drodzy laureaci konkursu, nie ustawajcie nigdy w walce o prawdę oraz ideały i wartości, które definiowały i definiują polskość. Gratuluję Wam z całego serca debiutu literackiego i dziękuję za dokumentowanie zbrodni katyńskiej – zwróciła się na koniec do laureatów konkursu europoseł.

Po przemówieniu europoseł Jadwigi Wiśniewskiej odbył się spektakl poetycko-muzyczny “Elegia Katyńska”, będący sceniczną adaptacją prac, zawartych w publikacji “Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Po występie uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie poseł do Parlamentu Europejskiego podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. Na koniec uroczystości kilka słów w imieniu laureatów konkursu wygłosiła również Karolina Wąsowicz z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, zdobywczyni II miejsca, która podziękowała europoseł Jadwidze Wiśniewskiej za szansę na debiut literacki, a także możliwość odkrywania prawdy historycznej.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *