KONKURS ,,POLSKIE WIĘŹNIARKI W RAVENSBRÜCK” ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY


Podsumowana została XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego Polskie więźniarki w Ravensbrück, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Pińczycach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w bazylice św. Floriana w Krakowie w intencji kobiet więzionych w Ravensbürck, którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach, Ks. Paweł Lamek. Wśród nagrodzonych uczniowie z Myszkowa i Koziegłów.

 

Patronat nad konkursem sprawuje od pierwszej edycji dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Partnerem konkursu jest Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski; dlatego też dalsza część podsumowania odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie jest Instytucją Wspierającą konkurs. Instytucje finansujące przedsięwzięcie to: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach, Muzeum Parafialne im. Św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

W uroczystości uczestniczyli: dr Wanda Półtawska, Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Jacek Ślęczka – Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Joanna Kołodziejczyk – Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Halina Cimer –Małopolski Wicekurator Oświaty, Renata Szczypta – Szczęch, reprezentująca IPN, Andrzej Róg – Prezes Stowarzyszenia „Prawy Brzeg”, Krzysztof Bąk – Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja – Skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Elżbieta Kuta – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, Sylwia Miklas – Dyrektor SP w Koziegłówkach, Anna Polak – Dyrektor SP w Lgocie Górnej, Jakub Staroń – Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pińczycach, radni Gminy i Miasta Koziegłowy i przede wszystkim laureaci konkursu, zdobywcy nagród i wyróżnień oraz ich nauczyciele, opiekunowie i rodzice.

Listy gratulacyjne nadesłali: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Jadwiga Wiśniewska –  Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Chrząszcz – I Wicewojewoda Śląski, Robert Magdziarz – II Wicewojewoda Śląski, kard. Stanisław Dziwisz.

Młodzieży przyszło się zmierzyć z tym trudnym tematem w 2 kategoriach – szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Konkurs cieszy się niezmienną popularnością od samego początku. Napłynęły do nas 202 prace z różnych stron Polski.

Komisja, oceniając prace, zwracała szczególną uwagę na to, czy są one zgodne całkowicie z tematem, a nie tylko z myślą przewodnią konkursu.

A temat brzmiał:  KL Ravensbrück – miejsce o wyjątkowo ponurej sławie… także za sprawą brutalnych i bezwzględnych strażników i strażniczek oraz  Ravensbrück – świat, w którym giną wyznawane wartości i ideały.

Jury brało pod uwagę m.in. zawartość merytoryczną pracy, właściwą składnię, bogactwo języka, poprawność stylu, umiejętność odwzorowania cząstki historii oraz wyciągania wniosków.

W nagrodzonych pracach – w zgodnej opinii komisji konkursowej – znalazło się zaangażowanie w pisane prace, ładunek emocjonalny, który te prace ze sobą niosły, umiejętność budowania napięcia w czytającym, odtwarzanie niewielkiej cząstki historii za pomocą odniesień literackich, umiejętne – często zaskakujące poprowadzenie tematu i wyciągnięcie wniosków i takie wykorzystanie faktów z historii, które inspirowało.

Po wielotygodniowej pracy JURY udało się wreszcie wyłonić laureatów. To właśnie w tych nagrodzonych pracach znalazło się bogactwo treści, znakomity język, prosta, ale wymowna interpretacja, osobiste przemyślenia, bibliografia oparta nie tylko na stronach internetowych. Tak wiele prac nas poruszyło, poruszyło struny emocji, zapadło w naszą pamięć i serca. „Przecież Ravensbrück – to miejsce, gdzie granice piekła i ziemi się zacierają, gdzie codzienność jest jak jeden długi niekończący się koszmar, w którym z czasem zaczyna brakować nadziei na „wybudzenie”, powrót do utęsknionej normalności.” Nagrodą dla zdobywców I–III miejsca i ich opiekunów był wyjazd edukacyjny do Muzeum Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück. Serdecznie gratulujemy!

Tegoroczną uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc pod batutą dyrygenta Wojciecha Pompki oraz wokaliści Anna Bystroń – Jajkiewicz i Michał Borkowski.

W pracach komisji konkursowej uczestniczyli: mgr Jadwiga Balińska – przewodnicząca, mgr Beata Korusiewicz, mgr Krzysztof Machura. Sekretarzem konkursu jest mgr Alicja Napiórkowska, pomysłodawcą – mgr Joanna Sularz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach.

Szkoły podstawowe

Miejsce Imię i nazwisko Szkoła – adres Opiekun
I Gabriela Wierzbicka Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie Mgr Anna Kita
II Franciszek Gawroński Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym Mgr Małgorzata Knapik
III Alicja Dubielecka PSP nr 62 im. Joanny Kolasińskiej w Warszawie Mgr Anetta Seroczyńska
Wyr. Michalina Widera Szkoła Podstawowa nr 9 im. Noblistów Polskich Będzin Mgr Sylwia Latos
Wyr. Alicja Sularz Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie Mgr Adriana Cabak
Wyr. Hanna Rytlewska Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy Mgr Agata Kaczmarek
Wyr. Marcelina Mazerant Szkoła Podstawowa im. Księdza Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie Mgr Ewa Maciołek
Wyr. Agnieszka Smaga Akademicka Szkoła Podstawowa im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu Dr Sławomir Wróblewski

Szkoły średnie

 

Miejsce Imię i nazwisko Szkoła – adres Opiekun
I Julia Korzec LO im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie Dr Izabela Skabek
II Julia Skrzypek I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze Mgr Ewelina Wyszyńska
III Julia Ogorzały LO im. H. Sienkiewicza Łańcut Mgr Władysława Kluz – Chłanda
Wyr. Jakub Kolasa Zespół Szkół nr 3 Ostrowiec Świętokrzyski Mgr Renata Kowalska
Wyr. Maria Chwist LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Koziegłowach Mgr Małgorzata Matyja
Wyr. Marta Mieczkowska II LO im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach Mgr Kamila Stoiłowa
Wyr. Matylda Czarnecka Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga Gdańsk Dr Marek Wawrzynkowski
Wyr. Karol Miłkowski VI LO im. Zbigniewa Herberta Bełchatów Mgr Michał Fijołek
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *