Jak efektywnie i oszczędnie korzystać z ogrzewania?


Obniżenie kosztów ogrzewania w mieszkaniu i  domu to obecnie cel wielu z nas. Staje się to tym bardziej ważne ze względu na dynamiczną sytuację na rynku paliw spowodowaną trudną  sytuacją geopolityczną i wojną w Ukrainie.

 

Okres jesienno-zimowy wiąże się ze spadkiem temperatury zewnętrznej, a także w naszych mieszkaniach. Aby nie marznąć, a zarazem korzystać rozważnie i zaoszczędzić ciepło w naszym mieszkaniu warto zapamiętać siedem prostych zasad, których przestrzeganie może pomóc zaoszczędzić nawet 15 % energii cieplnej. To korzyść dla naszego „portfela”, samopoczucia oraz dla środowiska, warto je zatem wdrożyć.

 

Dbaj o instalacje oraz uszczelnij okna i drzwi

Na początek zanim zaczną grzać kaloryfery w naszym mieszkaniu czy domu, warto sprawdzić instalację, wyczyścić i odpowietrzyć kaloryfery. Zapowietrzony i zabrudzony grzejnik nie jest wydajny i nie dostarcza do naszego mieszkania wystarczającej ilości ciepła. Przygotowując budynek czy mieszkanie do sezonu jesienno-zimowego, warto pamiętać o uszczelnieniu drzwi i okien. To krok w stronę efektywnego wykorzystania ciepła, ponieważ tymi drogami ciepło ucieka szybciej, niż nam się wydaje. Warto pamiętać również o sprawnych termostatach do każdego grzejnika. Dzięki nim będziemy mieli kontrolę nad temperaturą w swoim mieszkaniu.

Reguluj temperaturę

Warto pamiętać o regulacji temperatury.  Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest optymalna, sprawniej pracujemy i lepiej odpoczywamy. W całym domu temperatura nie musi, a nawet nie powinna być taka sama. Zaleca się by najcieplej  było w łazience, zdecydowanie chłodniej w sypialni. Wdrażając efektywne wykorzystanie ciepła, pamiętaj by zmniejszać temperaturę, gdy wychodzisz z domu. Nigdy nie wyziębiaj całkowicie pomieszczeń. Nagrzanie wyziębionego mieszkania będzie wiązało się z koniecznością zużycia dużo większej ilości ciepła.

 

Zbyt wysoka temperatura powoduje suche powietrze, które źle wpływa na nasze górne drogi oddechowe, a także na jakość snu. Podniesienie temperatury o 1 stopnień Celsjusza zwiększa zużycie energii cieplnej nawet o 5 % co niekorzystnie wpłynie na wysokość naszego rachunku.

 

 

Wietrz pomieszczenia

Kolejnym nawykiem, który warto przyswoić jest sposób wietrzenia pomieszczeń. Jak to robić najlepiej? Krótko, ale intensywnie równocześnie przekręcając termostat na poziom 0. To złota zasada.

 

Nie zastawiaj grzejnika

Meble, firany, czy zasłony nie powinny blokować przepływu ciepła zastawiając nasze kaloryfery. Dlaczego? Ciepło ma wtedy utrudnioną drogę do ocieplenia całego pomieszczenia przez co często podkręcamy kaloryfer na wyższą temperaturę. Na pewno nie jest to oszczędne ani ekologiczne.

 

Nie susz prania na grzejniku

Pranie i kaloryfer to nie jest najlepsze połączenie. Wilgotne rzeczy pochłaniają bardzo dużo ciepła, zwiększają wilgotność w pomieszczeniu co nie jest wskazane i może prowadzić do rozwoju pleśni w domu.

Nie wyziębiaj pomieszczeń

Wyziębianie pomieszczeń nie sprzyja efektywnemu korzystaniu z ciepła. Zostawienie otwartego okna przed wyjściem z domu/mieszkania, powoduje jego wychłodzenie. Ponowne dogrzanie pomieszczenia może długo potrwać i wymaga większej ilości ciepła. Nie zapominajmy również o wspólnych przestrzeniach, np. korytarzach na klatce schodowej, aby nie wychładzać całego budynku.

 

 

Odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc

Na noc zasłaniaj okna, natomiast odsłaniaj na dzień, żeby wpadało przez nie słońce
i ogrzewało Twoje wnętrze.

 

#Weź nie smoguj #Weź oddychaj

#Weź nie smoguj #Weź oddychaj to kampania edukacyjno-informacyjna promująca ciepło sieciowe jako najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania w miastach. Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży  i promocja zachowań, przyczyniających się do poprawy jakości życia w województwie śląskim

 

https://wezniesmoguj.tauron.pl/

 

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego na południu Polski i jedna z największych spółek ciepłowniczych w kraju. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Ciepłownie w Zawierciu, Olkuszu i Kamiennej Górze.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło  – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ponad 2000 MW.

Ciepłownia Zawiercie dostarcza ciepło sieciowe do prawie 70% mieszkańców Zawiercia oraz zapewnia dostawy do wielu biurowców i zakładów przemysłowych w mieście. Ciepłownia w Zawierciu działa od 1986 roku.

Podziel się:

32 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *