Rok 2021 na Jasnej Górze


W 2021 roku do Sanktuarium przybyło ponad 1,6 mln pielgrzymów, a prawie 20 mln osób łączyło się z Jasną Górę poprzez internet.

 

Miniony rok to czas Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Obie postaci związane z Jasną Górą, które ciągle są dla nas ważne i wyznaczają kierunki naszego duszpasterstwa. – Jasna Góra do beatyfikacji ks. Prymasa przygotowywała się od dawna, ale w ostatnich latach przygotowania były bardzo intensywne. Odbywały się cykliczne spotkania, otwarta została nowa wystawa „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński”, odbył się koncert – oratorium „Soli Deo Per Mariam”, ukazała się książka „Głos z Jasnej Góry” zawierająca antologię jasnogórskich przemówień ks. Prymasa, wydanych w całości, bez ingerencji cenzury, Dzień beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, 12 września, upływał na Jasnej Górze w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie – wyliczał przeor Samuel Pacholski podczas konferencji prasowej.

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było otwarcie nowej kaplicy św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazł się relikwiarz z krwią papieża i jego słowa zawierzenia „Totus Tuus”, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. 30. rocznica tego niezwykłego wydarzenia obchodzona była w sierpniu. Dotarły tu znaki Światowych Dni Młodzieży, odbyły się koncerty, w tym „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Paulini po raz pierwszy pokazali papieskie czarne BMW, które jest na wystawie w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha.

W 2021 roku przybyło 220 pielgrzymek pieszych, a w nich prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych. – Było to więc znów pielgrzymowanie na skalę masową, a jednocześnie pielgrzymowanie bezpieczne, które zapewniało tym, którzy Jasną Górę i Matkę Bożą kochają, szansę, by tutaj dotrzeć w sposób tradycyjny, z czego bardzo się cieszymy – mówił o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. Z kolei kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak poinformował, że w 2021 r. Jasną Górę nawiedziło 1,6 mln pielgrzymów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku 2020. – Rok 2021 stał się rokiem odwilży trwającej wciąż pandemii koronawirusa, z naszej strony staramy się ze wszystkich sił, aby pielgrzymi mogli czuć się w Sanktuarium bezpiecznie. Jesteśmy w stałej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiczną w Częstochowie, także z policją, wszystko po to, by zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo – podkreślił o. Pastusiak. Jak dodał, w 2021 roku prawie 20 mln pielgrzymów łączyło się z Jasną Górę poprzez kanał YouTube, i w ten sposób modliło się razem, będąc w swoich domach. 16 mln to mieszkańcy Polski, 4 mln odbiorców to ludzie niemal z całego globu. Statystyki pokazują, że najwięcej duchowych pielgrzymów pochodzi z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Kanady, Francji i Słowacji, ale przekaz odbierają także duchowi pielgrzymi w Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Malezji czy Tajlandii.

AS

na podstawie jasnagora.com

 

Fot. UG

W okresie Świąt Bożego Narodzenia pielgrzymi modlą się przy jasnogórskich żłóbkach: w Bazylice i na dziedzińcu Sanktuarium oraz przy szopce ruchomej rozlokowanej na fosach, którą tworzy ponad 400 figurek, w tym ok. 300 jest ruchomych. Twórcą szopki jest o. Bronisław Kraszewski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *