W tym tygodniu na Jasnej Górze


Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 IX) i przybycie na niego 226. Pieszej Pielgrzymki Jaworznickiej, która stanowi ukoronowanie tegorocznego „sezonu” pątniczego, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego woj. śląskiego (7 IX), muzyczna inauguracja Festiwalu „Gaude Mater” (9 IX), pielgrzymki: ZHR, Krajowej Administracji Skarbowej, Legionu Maryi, Ruchu Kultury Chrześcijańskiej “Odrodzenie”, ZUS i rozpoczęcie rekolekcji Bractwa NMP Królowej Korony Polski to tylko niektóre wydarzenia jasnogórskie tego tygodnia.  

 

W czwartek 8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi. Tego dnia wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r. a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946, której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Na odpust tradycyjnie z Jaworzna przybywa też pielgrzymka piesza. Pątnicy wejdą na Jasną Górę we wtorek, 6 września ok. godz. 17.00 i pozostaną tu dwa dni. W wigilię święta Narodzenia NMP przeżywać będą tzw. dzień jaworznicki, a rano 8 września, w „urodziny” Maryi wezmą udział w porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Msza św. odpustowa 8 września celebrowana będzie z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne, o godz. 11.00 w Bazylice. W wigilię święta, a więc w środę, 7 września Procesja Maryjna o godz. 18.30 i o 19.00 Msza św. w Bazylice.

8 września przypada 305. rocznica papieskiej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej diademami Klemensa XI. Odbyła się ona na Jasnej Górze 8 września 1717 r. i była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce. Uroczystość miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Królową Korony Polskiej dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież, przyozdobił Obraz koronami Kapituły Watykańskiej. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem.

8 września przypada także 76. rocznica Aktu Oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie, którego dokonał na Jasnej Górze Prymas Polski kard. August Hlond w obecności Episkopatu Polski i miliona wiernych. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie. W akcie ślubowania było zobowiązanie dochowania wierności nauce Chrystusa i Kościoła oraz szerzenia Królestwa Bożego na polskiej ziemi. Na tych uroczystościach obecny był ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński. O wydarzeniu przypomina specjalna tablica z tekstem ślubowania umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Jej fundatorem jest Rodzina Salezjańska, do której należał także kard. August Hlond.

W środę, 7 września, na Jasnej Górze odbędzie się Inauguracja Roku Szkolnego Województwa Śląskiego. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 przewodniczyć ma częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski.

W piątek, 9 września, na Jasnej Górze zabrzmi koncert inauguracyjny 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Koncert odbędzie się w Bazylice o godz. 18.00. Zaprezentowana zostanie muzyka ze zbiorów jasnogórskich „Completorium” paulińskiego kompozytora z XVIII w o. Eryka Briknera. W to muzyczne wydarzenie wpiszą się także obchody 15. rocznicy Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, wystąpią uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Podczas festiwalu „Gaude Mater” po raz pierwszy po 540 latach zabrzmi pauliński chorał gregoriański ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich, „Officium In Assumptionae Sanctae Mariae” (Oficjum o Matce Bożej Wniebowziętej). Ten koncert w wykonaniu Scholi Gregoriana Flores Rosarum pod dyr. S. Susi Ferfoglia odbędzie się w Bazylice 13 września.

Pod hasłem: Maryja Królową Polski w dniach 9-11 września na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje Bractwa NMP Królowej Korony Polski. Poprowadzi je bp senior Paweł Socha.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *