Święto Niepodległości w Częstochowie – Częstochowski Marsz Niepodległości


Uroczysta Msza Święta w Archikatedrze a potem przemarsz aleją Najświętszej Marii Panny z przystankami przy miejscach pamięci narodowej – tak zaczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Częstochowie, 11 listopada 2023 roku. 

Kilkaset osób uczestniczyło we Mszy Świętej w intencji ojczyzny, którą w Archikatedrze Częstochowskiej koncelebrował arcybiskup Wacław Depo. Po Eucharystii w radosnym przemarszu, prowadzonym przez orkiestrę dętą z Truskolasów i kampanię honorową kadetów z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie częstochowscy patrioci przeszli aleją NMP zatrzymując się w miejscach pamięci dla polskich bohaterów, dla których wolność i niepodległość stanowiły przesłanie dla działalności społeczno-politycznej. Wieńce i kwiaty złożono pod Pomnikiem Jana Pawła II na placu Daszyńskiego, przy Tablicy Pamiątkowej gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w II Alei Najświętszej Maryi Panny, pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego, Pomnikiem Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki przy ul. Popiełuszki pod Jasną Górą, Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza.

Na placu Biegańskiego przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego głos – tradycyjnie – zabrał Sekretarz Stanu  w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Poseł podkreślił, że ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego, mimo wszystkich dzielących ich różnic – ideowych i programowych –  łączyło jedno: miłość do Polski i kultura polityczna, która w chwilach najważniejszych dla ojczyzny oznaczała po prostu jedność stanowiska i współpracy. – Jednocześnie dwaj najważniejsi architekci odzyskiwanej niepodległości zostawili nam w spadku lapidarnie ujęty program w odniesieniu do spraw państwa i narodu. Roman Dmowski mówił: ,,Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie”. A Józef Piłsudski odnosił tę myśl do obowiązków wobec polskiego państwa stwierdzając: ,,Mieszkańcy Polski są najpierw jej obywatelami i jej powinni, przede wszystkim, służyć”. Jeżeli będziemy postępować według  takich wzorców i reguł Polska pozostanie niepodległą i bezpieczna – mówił w podsumowaniu swojego wystąpienia Szymon Giżyński.

Ostatnim akcentem uroczystości było zapalenie zniczy przy Pomniku Szarych Szarych Szeregów przy ul. Pułaskiego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *