Patriotyczna potańcówka w Staropolu


Wieczór 11 listopada w Staropolu w Gminie Przyrów  przebiegł pod znakiem patriotycznego śpiewania i tanecznej zabawy, zorganizowanej przez częstochowski oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Warsztaty tańców narodowych, z których licznie skorzystali mieszkańcy, poprowadziła Maria Pospieszalska.

Misją NIKiDW – oprócz upowszechniania duchowego i patriotycznego dziedzictwa polskiej wsi – jest także  popularyzowanie polskich tradycji i zwyczajów. Częstochowski oddział NIKiDW  zorganizował wiele wydarzeń, które przypomniały szlachetną kartę historii i kultury wsi polskiej, w takich takich przedsięwzięciach jak: projekt „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”, połączony z wystawą, wydawnictwem książkowym i patriotycznym koncertem; koncert złożony z utworów i pieśni o charakterze religijnym i patriotycznym świętujący narodowe i religijne Święto 15 sierpnia czy  konkurs malarski dla twórców ludowych z całej Polski „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”. NIKiDW z pietyzmem kultywuje także tradycje i obyczaje polskiej wsi, organizując między innymi: konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo”; Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej; ,,Kolędowanie na Ludowo”; ,,Ostatki na Ludowo”, ,,Potańcówki na Ludowo” czy warsztaty rękodzielnicze dla Kół Gospodyń Wiejskich. Swoją obecność NIKiDW zaznacza także na Dożynkach Jasnogórskich i Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie, gdzie stoisko i propozycje Instytucji przyciągają wiele osób do wspólnej zabawy i edukacji. 

,,Patriotyczna Potańcówka” w Staropolu z nauką tańców narodowych i ludowych oraz patriotycznym koncertem w wykonaniu młodzieży, zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości, okazała się doskonałym pomysłem na radosne dopełnienie obchodów dnia, w którym cieszymy się z odzyskanej przez Polskę niepodległości. Całość przygotował koordynator częstochowskiego oddziału NIKiDW Łukasz Giżyński, przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Staropolu.

 

Podziel się:

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *