Wieczór 11 listopada w Staropolu w Gminie Przyrów przebiegł pod znakiem patriotycznego śpiewania i tanecznej zabawy, zorganizowanej przez częstochowski oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Warsztaty tańców narodowych, z których licznie skorzystali mieszkańcy, poprowadziła Maria Pospieszalska.
Misją NIKiDW – oprócz upowszechniania duchowego i patriotycznego dziedzictwa polskiej wsi – jest także popularyzowanie polskich tradycji i zwyczajów. Częstochowski oddział NIKiDW zorganizował wiele wydarzeń, które przypomniały szlachetną kartę historii i kultury wsi polskiej, w takich takich przedsięwzięciach jak: projekt „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”, połączony z wystawą, wydawnictwem książkowym i patriotycznym koncertem; koncert złożony z utworów i pieśni o charakterze religijnym i patriotycznym świętujący narodowe i religijne Święto 15 sierpnia czy konkurs malarski dla twórców ludowych z całej Polski „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”. NIKiDW z pietyzmem kultywuje także tradycje i obyczaje polskiej wsi, organizując między innymi: konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo”; Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej; ,,Kolędowanie na Ludowo”; ,,Ostatki na Ludowo”, ,,Potańcówki na Ludowo” czy warsztaty rękodzielnicze dla Kół Gospodyń Wiejskich. Swoją obecność NIKiDW zaznacza także na Dożynkach Jasnogórskich i Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie, gdzie stoisko i propozycje Instytucji przyciągają wiele osób do wspólnej zabawy i edukacji.
,,Patriotyczna Potańcówka” w Staropolu z nauką tańców narodowych i ludowych oraz patriotycznym koncertem w wykonaniu młodzieży, zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości, okazała się doskonałym pomysłem na radosne dopełnienie obchodów dnia, w którym cieszymy się z odzyskanej przez Polskę niepodległości. Całość przygotował koordynator częstochowskiego oddziału NIKiDW Łukasz Giżyński, przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Staropolu.
7 komentarzy
Specjalnie dziękuję zespołowi który na ludowo umilał nam imprezę patriotyczną,oraz osobom z zespołu pieśni i tańca za warsztaty taneczne.
To był przyjemny wieczór
Było przyjacielsko, wesoło i z klasą. Zabawa przednia.
Kultywowanie tradycji w najlepszym wydaniu. Gratulacje organizatorom.
Potańcówka owszem fajna ale JAKIE jedzenie !!!!! Krakersy z pastą powalające. Pewnie Panie z Koła gospodyń wiejskich nas tak wspaniale uraczyły. Niebo w gębie.
Gratuluję tej wsi, zgrana, fajna, empatyczna społeczność. Widać. że dobrze się czują w swoim towarzystwie.Na pewno dobrze się tam mieszka.
E tam…. pani prowadząca najlepsza a nie krakersy. To potańcówka a nie wyżerka.
Cieszę się że Instytut kultywuje nasze lokalne tradycje. Niedługo będzie jodłowanie i bawarskie piwo. Ewentualnie poznamy znacznie bliżej muzułmańskie zwyczaje. Tolerancja jest najważniejsza.