Działalność prewencyjna to jedno z najważniejszych zadań Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dzięki różnorodnym działaniom KRUS na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym liczba wypadków w rolnictwie na przestrzeni 30 lat zmniejszyła się o ponad 80%.
Wśród wielu akcji prewencyjnych kierowanych do mieszkańców wsi znajdują się również działania dedykowane dzieciom, które szczególnie narażone są na ryzyko wypadków
w gospodarstwie rolnym, miejscu pracy ich rodziców. Dorastanie w takim środowisku wymaga uwagi oraz ostrożności, ale przede wszystkim znajomości występujących tam zagrożeń.
Wśród najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych działań prewencyjnych Kasy kierowanych do najmłodszych mieszkańców wsi znajdują się konkursy. W czerwcu 2023 r. zakończyły się: XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi” oraz IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Oba konkursy przebiegały pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”
i poświęcone były popularyzowaniu zasad prawidłowego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz ochronie środowiska naturalnego.
IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym przebiegał pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz patronatem medialnym TVP Info. W konkursie mogły wziąć udział dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki na temat ograniczania ryzyka skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych oraz oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe.
13 czerwca 2023 r. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się gala podsumowująca konkurs. Podczas uroczystości laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz tablety ufundowane przez KRUS oraz upominki od MEiN.
W czwartej edycji konkursu wzięło udział 2 072 dzieci. Rymowanki w pierwszej kolejności były oceniane przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe, a na etapie centralnym – przez powołaną przez Prezesa KRUS Centralną Komisję Konkursową, która spośród 48 zakwalifikowanych wybrała 20 zwycięskich prac.
Autorami najwyżej ocenionych prac są:
- Aleksander Cupryniak z Wojcieszyc w woj. lubuskim
- Aleksandra Bruska z Pokrzywna w woj. zachodniopomorskim
- Aleksandra Łyczkowska z Rzewni w woj. mazowieckim
- Aleksandra Piekielnik z Żarnowa w woj. łódzkim
- Dezyderiusz Tkaczyk z Bochni w woj. małopolskim.
- Dominika Dondalska z Wybcza w woj. kujawsko-pomorskim
- Emilia Pecka z Białki w woj. podkarpackim
- Jakub Kot z Ropczyc w woj. podkarpackim
- Julia Lasek ze Swatów w woj. lubelskim
- Kacper Frączek z Huty Starej w woj. podkarpackim
- Maja Kościelniak z Szewc w woj. dolnośląskim
- Marcel Pająk z Marcinkowic w woj. świętokrzyskim
- Marcin Baranowski z Lini w woj. pomorskim
- Mateusz Bagiński z Kiełczewa Smużnego Pierwszego w woj. wielkopolskim
- Michał Rudny z Nowych Czernic w woj. mazowieckim
- Piotr Daniszewski z Babiaka w woj. warmińsko-mazurskim
- Piotr Mróz z Brzyny w woj. małopolskim
- Piotr Staranowicz z Suchowoli w woj. podlaskim
- Szymon Chruszczewski z Łosiowa w woj. opolskim
- Zuzanna Jamroz z Tłuczania w woj. małopolskim.
XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi” przebiegał pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorami byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tytuł partnera strategicznego przyjęło AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny sprawowali: TVP Info, platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie
A-3 w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
Przesłanie konkursu w tym roku zobrazowało 38 146 uczniów z 3 184 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Centralna Komisja Konkursowa dokonała wyboru 50 najlepszych prac spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe.
Podczas finału konkursu, który odbył się 15 czerwca br. w Teatrze Lalka w Warszawie, Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik podziękowała dzieciom za udział w konkursie, pogratulowała laureatom kreatywności i zaangażowania w realizację niełatwego zadania plastycznego przedstawienia hasła konkursowego. – Dziękuję, że troszczycie się o własne bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo swoich najbliższych – dodała. Podziękowała także rodzicom i szkołom za wspieranie młodych twórców w realizacji ich artystycznych projektów, a wszystkim dzieciom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji.
Podczas gali Laureaci otrzymali liczne nagrody ufundowane przez Kasę , współorganizatorów i partnerów konkursu.
W I grupie (klasy 0-III) laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Nikodem Gaura z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie w woj. małopolskim
II miejsce – Zofia Brożek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelazówce w woj. małopolskim
III miejsce – Jan Ebert ze Szkoły Podstawowej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Bornem Sulinowie w woj. zachodniopomorskim.
W II grupie wiekowej (klasy IV-VIII) laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Łucja Sokołowska ze Szkoły Podstawowej im. Kard. S. Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych w woj. podlaskim
II miejsce – Emilia Musielińska ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zawadzie w woj. śląskim
III miejsce – Miłosz Szymański ze Szkoły Podstawowej w Hucisku w woj. podkarpackim.
5 komentarzy
Gratulacje laureatom, brawo.
Cieszę dię, że KRUS myśli o dzieciach bo to bardzo ważna inicjatywa a bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.
Kreatywność mnie zaskoczyła, to wspaniałe że dzieci mogą tak dorośle myśleć. Brawa dla zwycięsców, brawa dla wszystkich.
Konkurs Bezpiecznie na wsi to moim zdaniem najfajniejszy konkurs, oby takich więcej było bo zaangażowanie dzieci bardzo duże.
Brawa, wielki sukces, wielkie wyróżnienie dla dzieci. Super pomysł.